Son dakika: Arakan'dan çok kötü haber!

Arakan'daki katliamdan son dakika haberi... Arakanlı Müslümanların dramı bitmiyor. Myanmar hükümetinin şimdi ölümden kaçan Arakan Müslümanların kaçış güzergahına mayın döşediği öğrenildi.

Son dakika: Arakan'dan çok kötü haber!

Reuters'ın haberine göre, sınırın çok yakınına mayın döşenmesine karşı Bangladeş'in bugün Myanmar'a resmen şikayette bulunacağını söylediler. Konu hakkında yakın bilgi sahibi olan kaynaklar, durumun hassasiyetinden dolayı isimlerinin açıklanmasını istemediler.

Bugüne kadar Arakan'da binlerce Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti ve yaklaşık 125,000 Rohingyalı Müslüman Bangladeş'e kaçtı. Kaynaklardan biri, "Mayınları sınırın kendi tarafında tel örgü boyunca sınır direklerinin arasına döşüyorlar" dedi. Kaynaklar, Bangladeş'in bu durumdan fotoğraflar ve ihbarlar sayesinde haberdar olduğunu belirttiler.

Kaynaklardan biri, "Bizim güvenlik güçlerimiz dikenli tel örgünün dibine toprağa bir şeyler gömen gruplar görmüşler. Daha sonra muhbirlerimiz bunların mayın döşediğini söyledi" dedi.

Kaynaklar, bu kişilerin üniformalı olup olmadığını söylemediler ancak Rohingyalı Müslümanlardan olmadıklarının kesin olduğunu belirttiler.

İKİ PATLAMA SESİ DUYULDU

Bangladeş sınır muhafızlarından Manzurul Hassan Khan, Pazartesi günü sınırın Myanmar tarafından gelen iki patlama sesinin ardından dün de aynı kesimde iki patlama duyulduğunu ve bunların sınırın Myanmar tarafına mayın döşendiği kuşkularını güçlendirdiğini söyledi.

Myanmar ordusu patlamalarla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi'nin sözcüsü Zaew Hitay'a da ulaşmak mümkün olmadı.

Son yıllara kadar askeri yönetim altında olan Myanmar'ın mayın döşeli toprakları, dünyanın en geniş mayınlı alanlarından biri.

Myanmar, Birleşmiş Milletler'in 1997 tarihli kara mayınları yasağı anlaşmasını imzalamıyor.

BM'DEN FLAŞ ARAKAN ÇAĞRISI! ARAKAN'A BİN TONLUK YARDIM İÇİN İZİN ÇIKTI TÜRKİYE ARAKAN İÇİN DEVREDE! ERDOĞAN İLE MYANMAR LİDERİ SUU Çİİ GÖRÜŞTÜ

BİZE ULAŞIN