FETÖ'cülerin avukatı işkence gördüğünü iddia eden sanıktan özür diledi

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin açılan davanın 21'inci celsesi devam ediyor. Sanık avukatlarından Hande Berktin'in gözaltı sırasında işkence gördüğü iddia edilen sanık Hakan Karakuş'tan "Onurlu Türk halkı adına sizden özür diliyorum" diye özür dilemesi mağdur ve müştekilerin tepkisine yol açtı.

FETÖ'cülerin avukatı işkence gördüğünü iddia eden sanıktan özür diledi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davanın 21'inci celsesi devam ediyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve müştekiler katıldı. Duruşma, dün savunmasına başlanılan Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk'ün pilot damadı eski Yarbay Hakan Karakuş'un çapraz sorgusuna geçilmesiyle devam edildi. Müşteki avukatlarından Emrullah Beytar, sanığa eşi ve çocuklarına ilişkin soru sorunca öfkelenen Karakuş, "Lütfen eşimle ilgili soru sorulmasın. Çocuklarımın darbeyle, iddianame ile ne ilgisi var, itiraz ediyorum" diye tepki gösterdi.

Karakuş, sanık avukatlarından gelen dikta kayıtlarında ve telefon konuşmalarında kendisini hep "Üstçavuş Uzun" diye tanıttığına ilişkin sorulara, "Başka isimle tanıtmadım, kendi ismimle cevap verdim" yanıtını vererek aksini iddia etti.

FETÖ'CÜLERİN AVUKATINDAN SKANDAL HAREKET

Akıncı Üssü davasında ilk günden beri gerginlik dinmedi. Mağdur ve müştekiler zaman zaman, "FETÖ'cüleri savunanlar da haindir" şeklinde sanık avukatlarına tepki gösterdi. Bugün sanık avukatlarından yine tepkiye yol açan bir hareket geldi. Sanık avukatı Hande Berktin, çapraz sorgu sırasında Karakuş'a, "Darbe sürecine gözaltına alındığınızda işkence gördüğünüzü beyan ettiniz, ben şiddete karşı biri olarak onurlu Türk halkı adına sizden özür diliyorum. Biz bebek katillerine bile bebekler gibi bakıyoruz" deyince salonda sesler yükseldi. Sanık avukatları Avukat Berktin'i alkışlarken, şehit ve gazı yakınları ise tepki gösterdi.

"SESİMİ TAKLİT ETMİŞ OLABİLİRLER"

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davaya, Akın Öztürk'ün damadı eski yarbay Karakuş'un çapraz sorgusuyla devam edildi. Sanık Karakuş, kendisine ait olduğu bilirkişilerce belirlenen ortam kayıtları ile telsiz görüşmelerini reddederek, sesinin taklit edilmiş olabileceği yalanını öne sürdü.

Başkan Giray, daha sonra dikta ve kule kayıtlarını okudu. Üs komutanı Hakan Evrim'in uçuş kontrol amirliğiyle yaptığı görüşmede "Akın paşa nerede şu anda Hakan?" diye sorduğunu, "Evde herhalde." diye cevap verildiğini aktaran Giray, "Bu konuşmayı sen mi yaptın?" sorusunu yöneltti. Karakuş'un "hayır" demesi üzerine Başkan Giray, "Demek biri senin adını kullanıyor." diye konuştu. Karakuş ise "Sadece isim değil, ses olarak uydurulmuş olabilir." savunmasını yaptı..

BİZE ULAŞIN