Binlerce kişinin beklediği teşvik sonuçları MEB'den açıklandı! - İşte 2017 özel okul teşvik sonuçları ekranı

Özel okullarda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin heyecanla beklediği teşvik sonuçları hakkında açıklama geldi. Özel okul teşvik sonuçları başvuruların bitmesinin ardından binlerce veli ve öğrenci tarafından beklenmeye başladı. Sonuçların açıklanacağı tarih ise belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen duyuruya göre ise 2017 özel okul teşvik sonucları açıklandı. basvurular.meb.gov.tr adresinden sonuçlara erişim sağlayabilirsiniz.

Binlerce kişinin beklediği teşvik sonuçları MEB'den açıklandı! - İşte 2017 özel okul teşvik sonuçları ekranı

Özel okul teşviki için başvurular tamamlanırken binlerce öğrenci ve velinin gözü Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılacak olan açıklamaya çevrilmişti. Eğitimini özel okulda sürdürmek isteyen öğrenciler ''teşvik sonuçları ne zaman açıklanacak'' sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. Son gelen bilgilere göre ise 2017 özel okul teşvik sonuçları açıklandı. basvurular.meb.gov.tr adresinden teşvik sonuçlarına ulaşabilirsiniz

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI AÇIKLANDI

6 Eylül Çarşamba günü sona eren özel okul teşvik başvurularının ardından binlerce veli ve öğrencinin gözü kulağı MEB'den gelecek açıklamaya çevrilmişti. Az önce gelen duyuruya göre 2017 özel okul teşvik sonuçları açıklandı.

TEŞVİK SONUÇLARI - TIKLA SORGULA

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

a) Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

TEOG 3. NAKİL SONUÇLARI 2017 MEB.GOV.TR'DE! - E OKUL İLE TEOG NAKİL YERLEŞTİRME SONUÇLARI SORGULA

b) Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25'i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25'inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

c) Temel liselerde 9, 10 ve 11'inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12'nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

ç) Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

d) Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.

e) Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacak.

f) Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

ÖZEL OKUL TEŞVİK TUTARLARI NE KADAR?

Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 60 lira, ilkokuldaki 15 bin öğrenciye 3 bin 680 lira, ortaokuldaki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira, lisedeki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira ve temel lisedeki 24 bin öğrenciye ise 3 bin 680 lira destek verilecek. 75 bin öğrenci, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteğinden yararlanacak.

Yeni eğitim öğretim yılında, önceki yıllardakiler de dahil olmak üzere 340 bin öğrenciye destek verilecek.

DESTEK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütlerle diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubundakiler, eğitim öğretim desteğinden yararlanabilecek.

İllerde okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda, Bakanlık boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek.

BİZE ULAŞIN