Akıncı’dan yalan rüzgarı

Darbeci girişimin bir numarası Akın Öztürk’ün damadı Yarbay Hakan Karakuş sözlerini “montaj” diye inkâr etti, ekrandaki kendi görüntüsü için “Bu kişi ben değilim diyeceğim” dedi

Akıncı’dan yalan rüzgarı

Akıncı Davası'nın dünkü duruşmasında; 15 Temmuz akşamı birçok kritik noktayı bombalayan pilotları koordine eden ve hatta çok sayıda sivilin şehit olduğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünü bombaladığını bildiren darbeci pilota "eline sağlık" diyecek kadar ihanet içine düşen Akıncı Üssü 141'inci Filo Komutanı darbeci yarbay Hakan Karakuş'un sorgusu yapıldı.

Akıncı’dan yalan rüzgarı

AKINCI ÜSSÜ DAVASI BUGÜN BAŞLADI

Dünkü duruşmanın en kritik bölümü, darbeci yarbaya bu konuşmalarının sorulduğu anlar oldu. Karakuş bu konuşmaların hiçbirinin kendisine ait olmadığını ileri sürerek 'montaj' algısı yaratmaya çalıştı. Sanığın bu sözlerini inandırıcı bulmayan Mahkame Başkanı Selfet Giray bunun üzerine, "O zaman 15 Temmuz günü biri senin yerine geçmiş ve senin adına konuşmuş öyle mi?" diye sordu. Sanık bu kez de "Bu da olabilir" diye konuştu.

Dava dosyasında en somut ve kritik delillerin başında, darbeci Karakuş'un o gece halkın üzerine ölüm yağdıran pilotlarla yaptığı uçak - kule görüşmeleri geliyordu. Bu kayıtlara göre Karakuş, AK Parti binası üzerinde alçaktan uçuş yapılıp "camın çerçevenin indirilmesi", Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT gibi kritik noktaların bombalanması talimatlarını veriyordu. Yine bu kayıtlara göre Karakuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünü bombalayarak çok sayıda sivil vatandaşın şehit olmasına neden olan darbeci pilot Müslim Macit kendisine "görevin tamamlandığını" söyledikten sonra "eline sağlık" diye tebrik ediyordu.

KARANLIK SAVUNMA
15 Temmuz'daki faaliyetleri için "terörle mücadele harekatı diye yaptık" diyen, darbeden saat 03:00 gibi haberdar olduğu yalanını da söyleyen Karakuş, o gün uçakların Ankara üzerinde değil, Suriye veya Kuzey Irak üzerinde uçup döndüklerini sanığını da pist karanlık olduğu için de diğer gelişmeleri göremediğini öne sürdü.


Hakan Karakuş

141'DE TANIDI 143'TE ÇARK ETTİ
Darbeci yarbay Karakuş FETÖ'cü diğer sanıkların da her fırsatta uyguladığı inkar yöntemini, kendisine ait olduğu açık seçik belli olan görüntüler için de kullandı. Duruşmada sanığa önce kendi başında bulunduğu 141'inci Filo'daki kamera görüntüleri izlettirildi. Sanık bu görüntülerin kendisine ait olduğunu, kendi görev yaptığı filoda görülmesi kadar normal bir şey olmadığını savundu. Mahkeme bu görüntülerden hemen sonra Karakuş'a, darbenin yönetim üssü olan 143'üncü Filo'da 16 Temmuz'daki (darbe girişiminin ertesinde) görüntülerini izlettirdi. Darbeci sanık bu kez 143'üncü Filo'ya daha önceleri gittiğini ama 15 veya 16 Temmuz'da gitmediğini iddia etti. Karakuş'un "bu ben değilim" dediği 143'üncü Filo'daki görüntüleri için kullandığı, "Bunlar ben değilim diyeceğim, çünkü ben 143'üncü filoya 16 Temmuz'da hiç gitmedim. 14 Temmuz olsa 'o kişi benim' derdim, çünkü 143'üncü filo da benim sıkça gittiğim bir yerdir" sözü dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN