Filistinli gruplardan Arakanlı Müslümanlar için acil müdahale çağrısı

Filistinli gruplar, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamını durdurmak için uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulundu.

Filistinli gruplardan Arakanlı Müslümanlar için acil müdahale çağrısı

Birleşmiş Milletler'den bugün yapılan açıklamaya göre, son iki haftada Myanmar'daki katliamdan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslüman sayısı 270 bine ulaştı. Bu durum üzerine Filistinli gruplar HAMAS, El Fetih Hareketi ve İslami Cihad Hareketi Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamı durdurmak için uluslararası toplumu acil müdaheleye çağırdı.

İşte Filistinli grupların açıklamaları:

HAMAS Genel Sekreterliği:

"Filistin halkı daima Rohingya Müslümanlarının yanında olacak.Uluslararası toplumun Myanmar'daki katliamı durdurmak için harekete geçmesi gerekiyor."

Fetih Hareketi Sözcüsü Usame el-Kavasimi:

"Uluslararası toplumun sessizliği gölgesinde işlenen bu suçlar, insan hakları, suçlunun yargılanması ve uluslararası kanunları ihlal konusunda farklı kriterlerin olduğunu gösteriyor."

İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Ahmed el-Mudellel:

"Myanmar'daki Müslümanlar dünyanın gözü önünde katliama maruz kalıyor. İslam ve Arap dünyası ile uluslararası toplum, sivillerin korunması için seferber olmalı"

ARAKANLI ŞEHİTLER İÇİN CENAZE NAMAZI

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde gerçekleşen saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye saldırı da şehit olan Arakanlılar için Gazze'de gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

BİZE ULAŞIN