Son yolculuğuna öğrencileri uğurladı

Önceki gün hayatını kaybeden ünlü sosyolog ve siyaset bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin’i (90) son yolculuğuna öğrencileri uğurladı

Son yolculuğuna öğrencileri uğurladı

Önceki gün hayatını kaybeden ünlü sosyolog ve siyaset bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin, dün düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Sarıyer'de Yeniköy Camisi'nde kılınan cenaze namazı sonrası Mardin'in naaşını, aynı zamanda öğrencisi olan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da olduğu sevenleri omuzladı.

BİRLİKTE OMUZLADILAR
Mardin'in tabutunu Davutoğlu ve Mehdi Eker omzuna alarak cenaze aracına taşıdı. Mardin'in cenazesi, Kilyos Mezarlığı'na defnedilmek üzere yakınlarının ve sevenlerinin duaları eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

'ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM İÇİN ŞANSLIYIM'
Kendisini ziyaret ettiğinde bile çevresinde öğrencilerinin olduğunu ifade eden eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, ""Ülkemiz açısından önemli bir kayıp" sözleriyle duygularını dile getirdi. Davutoğlu, "Kendimi Türkiye'de, sosyoloji ilminde bu kadar kıymetli bir Hoca'nın talebesi olmakla son derece şanslı hissediyorum. Doktora tezimi hazırlarken verdiği destek benim için çok kıymetlidir. Yeni nesillerin de kendilerine bu tür meslek ahlakına sahip, zarif, azimli insanları örnek almalarını temenni ediyorum" dedi.O KAVRAMIN SAHİBİ
Türkiye'nin en önemli sosyolog ve siyaset bilimcilerinden Prof. Dr. Şerif Mardin, 90 yıllık yaşamında birçok siyasetçi ve ünlü isme eğitim verirken, sayısız eserlere imza attı. Mardin, Türk modernleşmesi, din ve siyaset, Osmanlı'nın son dönemindeki siyasi gelişmeler ve Jöntürkler üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyordu. Mardin, 10 yıl önce de bir röportajında, "mahalle baskısı" kavramını ilk kez dile getirmişti. Mardin, 1980'lerde Said Nursi'nin dini söylemi ve anlayışı üzerine çalışmaya başlamış ve bu konu üzerine 1989'da bir kitabı yayımlanmıştı.

SAYISIZ ESERE İMZA ATTI
Mardin'in başlıca eserleri arasında "Din ve İdeoloji, İdeoloji, Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye'de Din ve Toplumsal Değişim, Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908, Siyasal ve Sosyal Bilimler, Türk Modernleşmesi, Türkiye'de Din ve Siyaset, Türkiye'de Toplum ve Siyaset, Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu, Religion, Society and Modernity in Turkey" bulunuyordu.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede vefat eden Prof. Dr. Şerif Mardin'in oğlu Osman Mardin'i telefonla aradı. Erdoğan'ın, Mardin ailesine taziyeleni ilettiği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN