'Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri' belgesel oldu!

Aktüel dergisi yazarı ve İstinye Üniversitesi Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi (EPAM) Direktörü İdris Kardaş’ın 16 Nisan referandumu öncesi yayınlanan “Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri” kitabı, A Haber ekranlarında “Hatırla” belgesi ile ekranlara taşındı.

'Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri' belgesel oldu!

A Haber'de Türkiye'nin koalisyon dönemlerini hatırlamayan genç kuşak için ibretlik bir arşiv çalışması… A Haber siyasi tarihimizin önemli krizlerini masaya yatıran çarpıcı bir belgesele imza attı. Çalışmada Aktüel dergisi yazarı ve İstinye Üniversitesi Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi (EPAM) Direktörü İdris Kardaş'ın 16 Nisan referandumu öncesi yayınlanan "Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri" kitabından da yararalanıldı.

'Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri'

1946 yılında ilk defa çok partili hayata geçişle birlikte, Türkiye siyasi hayatını ele alan kitap; özellikle hükümet kurma krizlerini, koalisyonlar arasında yaşanan krizleri ve çoğu darbe, tehdit, muhtıralarla şekillenen Cumhurbaşkanlığı krizlerini ele almıştı. Kitabın belgesel haline gelmesiyle birlikte siyasi tarihimizin önemli arşiv görüntüleri de izleyici ile buluşmuş oldu. Koalisyonların kapalı kapılar ardından nasıl kurulduğunu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclis'in nasıl tehdit edildiğini, muhtıraların arka planlarını, darbelerin nasıl geliştiğini tüm detaylarıyla ekranlara taşıyan belgesel, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Sosyal medyada da Türkiye'de yaşanan bu zorlu geçmişin, gençler tarafından daha iyi anlamalarının önemi sık sık vurgulandı.

BİZE ULAŞIN