FETÖ’cü hain savunmasında böyle dedi: Pensilvanya’daki erkek…

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki savunmasını yaptı. Tutuklu sanık Sönmezateş, “Darbe girişimi iyi ki başarılı olmamış ve verdiği emirlerin arkasında duramayan insanlar başa geçmemiş. Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor. Birileri ve ailem zarar görecek diye söylemek istediklerimin hepsini söyleyemiyorum. Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin" dedi.

FETÖ’cü hain savunmasında böyle dedi: Pensilvanya’daki erkek…

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki savunmasını yaptığı duruşmada, "Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin." dedi.

FETÖ'CÜ HAİN GÖKHAN SÖNMEZATEŞ İFADE VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda görülen davanın beşinci duruşmasının altıncı oturumunda, suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan tutuklu sanık eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e esas hakkında savunma yapması için söz verildi.

"BU ADAM SÜZME FETÖ'CÜ"

Darbe girişiminden 13 ay sonra yakalanan sanık Özcan Karacan'ı hayatı boyunca hiç görmediğini ileri süren Sönmezateş, "Hiçbir Kara Havacılık unsuruyla telefonda görüşmedim. 'Vur' emirlerini veren bu adam, çarşamba günü neden İzmir'e geldi, ne görüştü? Bu adam süzme FETÖ'cü. Kimle görüştü? Sanıklardan Zeki Göçmen ve Murat Dağlı ile mi görüştüler, ne konuştular merak ediyorum. Bizden önce birilerinin gelmiş olması bizi kurtarmaz ama ben neler olduğunu anlamak ve bilmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

"ŞU ANDA HERKES İNKAR EDİYOR, SALAĞA YATIYOR"

"Ben tuzağa düşürüldüm, ekibim de tuzağa düşürüldü." iddiasında bulunan Sönmezateş, savunmasına şöyle devam etti:

"İzmir'e gitmişken neden Ankara'ya gittim? Birileriyle telefonla görüşüp hesap sormak istedim. O gece evimde uyuyup iş yerime gittim. Hava Kuvvetleri ve Genelkurmay'ı arayıp telefonla birileriyle görüştüm, hesap sormak için. 'Teslim ol.' dediler. Ben inandığım için bu işin içindeydim. Kandırılmışım. Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor. Havacı generalin bu kadar insanı hareket ettirmesi mümkün değil. Kralın peşinde kimse yok. Bu kadar adamı kim organize etti? Darbe girişimi iyi ki başarılı olmamış ve verdiği emirlerin arkasında duramayan insanlar başa geçmemiş."

"EMRİ VEREN ADAMIN GEÇMİŞİ VE REFERANSLARINA GÜVENEREK BU İŞE GİRDİM"

Suikast girişiminin planlayıcı olmak ve ekibi koordine etmekle suçlandığını hatırlatan Sönmezateş, "Operasyonun baştan beri planlayıcısı olsaydım, başarılı olunamayacağını söylerdim. Baştan beri planlayıcısı olmadığım için bu tuzağa düştüm. Emri veren adamın geçmişi ve referanslarına güvenerek bu işe girdim." iddiasında bulundu.

DARBE TOPLANTILARINA KATILMADIĞINI İDDİA ETTİ

Ankara'daki bir villada darbe planlarının yapıldığı toplantıya katılmadığını iddia eden Sönmezateş, 6-9 Temmuz tarihleri arasında nerede olduğunu devletin bildiğini savundu.

"PENSİLVANYA'DAKİNİ NİYE KORUYAYIM? ERKEK GİBİ GELSİN SAVUNMASINI VERSİN"

"Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin." diyen Sönmezateş, "Birileri ve ailem zarar görecek diye söylemek istediklerimin hepsini söyleyemiyorum." ifadelerini kullandı.

FETÖ'CÜ ŞİRKETLERE MİLYONLAR AKMIŞ ŞAHİN SÖNMEZATEŞ: HER ŞEYİ SEMİH TERZİ EMRETTİ

BİZE ULAŞIN