Darbe emri verenler gizleniyor

Darbe emri verenler gizleniyor

Darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimine ilişkin davanın sanığı eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, dün esas hakkındaki savunmasını yaptı. Sönmezateş, "Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin" dedi.

'KÜFRET' TAKTİĞİNİ UYGULADI
Sönmezateş'in bu sözlerle, örgütün "üyelerin deşifre olmaması ve kendilerini kurtarma taktiği" gereği "Gülen'e küfredilmesi" talimatına uyduğu gözlendi. Darbe girişiminden 13 ay sonra yakalanan sanık Özcan Karacan'ı hiç görmediğini öne süren Sönmezateş, "Bu davanın kilit isimlerinden birisi Karacan'dır. Süzme FETÖ'cüdür. Ben ve ekibim tuzağa düşürüldük. " diye konuştu. Sönmezateş, Dalaman'da helikoptere yakıt vermeyen askerlere silah çeken Cenk Bahadır Avcı'nın da yargılandığını söyleyerek şöyle devam etti:
"Kendisine sordum. Askerlerimi vuracak mıydın diye. 'Evet' dedi. Avcı askerlerimi vursaydı, ben de onu vururdum. Görünmeyen kralın emriyle darbe yaptım. İyi ki darbe olmamış. İsteseydik Yunanistan'a kaçardık. Birileri ve ailem zarar görecek diye söylemek istediklerimin hepsini söyleyemiyorum."
Sanık helikopter pilotu eski Yarbay Davut Uçum da savunmasında "Özcan Karacan, Kara Havacılığın Adil Öksüz'üdür. Bütün talimatları veren, beni bu olaya dahil eden kişidir" dedi.

BİZE ULAŞIN