Türkiye Avrupa’nın sınırlarını da koruyor

AB Bakanı Çelik: Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak, Avrupa’nın güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir

Türkiye Avrupa’nın sınırlarını da koruyor

İngiltere'de temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili sözlerini değerlendirdi. Çelik, "Türkiye ne için kullanıyor bu silahları? Terörle mücadele için, DEAŞ ile PKK ile mücadele için kullanıyor. Bu cümlelerin dolaylı olarak gittiği yer Türkiye'nin terörle mücadelesini zaafa uğratmaktır" dedi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde dolaşıyor. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir." Avrupa ülkelerindeki ırkçı ve İslam karşıtı faaliyetlere de dikkati çeken Çelik, "Nefret suçları konusunda Avrupa'daki duyarlılık artmalı. Biz bu dönemde Türkiye'nin çıkarlarını korumak durumundayız; istikrarlı bir coğrafya olarak görünen AB ile ilişkilerin doğru yürümesi için gayret ediyoruz. Türkiye'nin AB'den uzaklaştığı açıklamaları doğru değil. 23 ve 24. fasılların açılmasını istiyoruz. Müzakereleri askıya almak aşırı gruplara enerji aktarır, toplantılarda bunları söyledim" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuk ettiği Pakistanlı mevkidaşı Hoca Muhammed Asıf ile düzenlediği basın toplantısında Gabriel'e tepki gösterdi. "Kötü komşu ev sahibi yapar" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Bu tür yaklaşımlar milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Kendi uçağımızı, helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye çaresiz değildir" ifadesini kullandı.

TOPYEKÛN SİLAH AMBARGOSUNA KARŞI
Almanya Başbakanı Angela Merkel NATO üyesi Türkiye'ye topyekun bir silah ambargosuna karşı olduğunu belirtti. Almanya'nın güvenlik konusunda Türkiye ile birlikte çalışmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Merkel, "DEAŞ'a ve İslamcı teröre karşı savaşta birlikte mücadele ediyoruz" dedi. Merkel, Almanya'nın Türkiye'ye silah satışını vaka bazında inceleme yaparak karar vereceğini de belirtti.

BİZE ULAŞIN