‘Müttefiklerimiz teklif etti de biz mi kabul etmedik’

‘Müttefiklerimiz teklif etti de biz mi kabul etmedik’
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik bazı müttefik ülkelerin Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaktan söz etmesini eleştirdi:
Teröre karşı beraber mücadele ettiğimiz müttefiklerimizin bazıları, bugünlerde Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaktan bahsediyorlar. Fakat bir NATO müttefiki olan Türkiye'yi tehdit eden terör örgütü olan PYD'ye silah vermekten geri durmuyorlar.
Türkiye Suriye'den, Irak'tan gelen tehditlere karşı hava savunma sistemini güçlendirmeli. Herhangi bir NATO müttefiki "Hava savunma sisteminizi geliştirmenize yardımcı olmak istiyoruz" dedi de biz mi kabul etmedik? Yunanistan'da S-300 füzeleri olması eleştiri konusu olmuyor da bizde S-400 füzeleri olması niye eleştiri konusu oluyor?
Türkiye 55 ülkenin koalisyonunun DEAŞ'la mücadele konusunda başaramadığını tek başına başarmıştır.

NATO: ÜYELERİMİZ KENDİ KARAR VERİR
Üst düzey NATO yetkilisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alımıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: "NATO müttefikleri hangi askeri teçhizatları satın alacaklarına kendileri karar verir. NATO için önemli olan müttefikler tarafından alınan ekipmanın NATO ekipmanıyla uyumlu bir şekilde çalışmasıdır. NATO'nun operasyon ve misyonlarını yerine getirebilmesi için müttefiklerin silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilmesi kilit öneme sahiptir. Halihazırda hiçbir müttefik S-400 kullanmamaktadır. Bu satın almanın detaylarıyla ilgili NATO henüz bilgilendirilmemiştir."

S-400 TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZ KARARI
Fransa, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alma kararı hakkında NATO ülkelerinin yorum yapmalarına gerek olmadığını belirterek anlaşma ile ilgili endişe dile getiren diğer üyelere zıt açıklamalarda bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes Romatet-Espagne Rus füzelerinin alımının NATO'ya vurulan bir darbe olup olmadığı sorusuna karşılık, "Türkiye'nin askeri ekipman alımı, NATO üyelerinin (üzerinde) yorum yapmaması gereken bağımsız bir seçim" dedi.
BİZE ULAŞIN