Barzani hassasiyetimizi 22 Eylül’de net görecek

IKBY lideri Barzani’nin 22 Eylül’de yapılacak MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından Türkiye’nin referandum konusundaki hassasiyetini çok daha net göreceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu akıl tutulmasından öte bir şey

Barzani hassasiyetimizi 22 Eylül’de net görecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam atv, aHaber ve aNews ortak canlı yayınında gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. Mabeyn Köşkü'nde Banu El ve Salih Nayman'ın sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
(Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 25 Eylül'de yapılacak referandum) Bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum. Bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olamaz. Sayın Barzani, bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor. Yaptığı açıklama, bana göre hakikaten çok çok yanlış.
En zor anlarında oradaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yanında olduk. Şu anda bu atılan adımlar bizi ister istemez yeni bir karar sürecine itti. Bu ayın 27'sinde MGK toplantısı yapacaktık. Şimdi Amerika dönüşü, içinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız MGK toplantısını 22'sinde saat 15.00'te yapacağız. Arkasından Hükümet, Bakanlar Kurulu toplantısı yapacak. (Barzani) Bizim kanaatimiz belli ama şimde bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi çok daha net, açık görecektir.

CHP'YE SİHA TEPKİSİ
(CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Sezgin Tanrıkulu'nun SİHA'larla ilgili açıklamaları) İnlerine gireceğiz, inlerine. Benim şehitlerimin, on binlerce şehidimin hesabını soracağız. Sonuna kadar, üzerine üzerine gideceğiz. Biz Kılıçdaroğlu'nun hatırı için geri vitese takamayız. Öbürü zaten terörist ağzıyla konuşuyor. Sen Genel Başkan'san önce, bu adama diyeceksin 'Sen ne konuşuyorsun?' Senin bu ağız, Kandil'dekilerin ağzı. Bunlar aynı ağzı kullanıyorlar. Biz insansız hava araçlarını elde edebilmek için yıllarca çalıştık... İşte bu terörle mücadelenin ileri noktasıdır. Kılıçdaroğlu istediğin kadar üzül. Terörün yandaşların istedikleri kadar üzülsünler.

MİNİK TEVFİK'İN HİKÂYESİNİ ANLATTI
Cumhurbaşka nı Erdoğan dün kişisel Twitter hesabından kucağında ufak bir çocukla fotoğraf paylaşarak "Bugün küçük Tevfik'le tanıştık..." ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın paylaşımı iki dakika içerisinde yüzlerce yorum ve paylaşım alırken, binlerce de beğeni aldı. Erdoğan bu fotoğrafın hikayesini de canlı yayında şöyle anlattı: "(Tevfik) Benim yıllar önce 89 belediye başkanlığı seçiminde İsviçre'de çalışırken, gelip benim kampanyada benimle çalıştı. Daha sonra belediye başkanı oldum, benimle çalıştı. Pınarhisar'a giderken kalp krizi geçirdi rahmetli oldu. Fatih Camisi'nde cenaze namazını kıldıktan sonra ben binler insanla beraber Pınarhisar'a gittim. Tevfik, oğluna Tayyip adını vermişti. Bu da Tayyip'in ilk çocuğu Tevfik."

TRUMP 'ÇOK ÜZGÜNÜM' DEDİ
(ABD'de korumalar hakkındaki dava) Astana'da olduğum sırada ABD Başkanı Trump aradı. Ben başka konular zannettim, meğerse bu konularla ilgiliymiş. Orada kendisine bir ara, telefon görüşmemizde bunlardan üzüntümü söylemiştim. 'Ben ilgileneceğim' filan dedi. Görüşmemizde dedi ki 'Ben bundan dolayı çok üzgünüm. İncelettim ama bu federal devletin değil, eyalet devletinin güvenlikçilerinin yaptığı bir yanlış. Direkt bunlar bana bağlı değil ama ben bu işi yakın takibe alarak araştıracağım, inceleyeceğim' dedi. 21'inde de yüz yüze zaten bir görüşmemiz olacak. Amerika'da Trump yönetiminin altında bu tür mercilerin attığı yanlış adımlar, ister istemez tabii ki Sayın Trump yönetimini de gölgelemektedir. Herhalde buna da fırsat verilmemesi gerekir diye düşünüyorum.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, atv, aHaber ve aNews ortak canlı yayınında Salih Nayman ve Banu El'in sorularını yanıtladı.

BİZİM SORUNUMUZ ALMAN YÖNETİMİYLE
Bizim Alman halkıyla sorunumuz yok, bizim sorunumuz Alman yönetimiyle. Siz her şeyi yapacaksınız, 4 bin 500 tane PKK'lı teröristi ülkenizde barındıracaksınız, FETÖ'cüleri besleyeceksiniz, onda sonra iki tane, üç tane ajanınız Türkiye'de yakalanınca da rahatsız olacaksınız.

BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMDE DEĞİL
Bedelli askerlik konusunda, şu anda gündemimizde bu yok. Çünkü şu anda ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Onun için biz, vatansever evlatlarımızı bekliyoruz. Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da bir 20 günü izin, 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap.AKM İÇİN HEDEF 2018'İN SONU
(Taksim) Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkım çalışmaları devam ediyor. Eski eseri de yapan Tabanlıoğlu Grubu çok güzel bir eseri ortaya çıkardı. Çok kısa bir süre içinde inşaat başlayacak. 2 bin 500 kişilik salona sahip olacak. Tam bir opera merkezi oluyor inşallah. AKM'yi 2018 yılının sonunda bitirmeyi hedefliyoruz.

ÖĞRENCİLERE KREDİ BURS MÜJDESİ
Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs, 470 lira oldu. Böyle ödenecek. Ayrıca yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı 330 liraya çıkarıldı. Kredi burs rakamı yüksek lisans öğrencileri için 940, doktora öğrencileri için bin 410 liradır.

TEOG'U İSTEMİYORUM KALDIRILMASI LAZIM
Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunu Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur biter.
BİZE ULAŞIN