Türkiye’ye örtülü ambargo uyguluyorlar

Canikli: Alman ve ABD firmaları, savunma ürünlerimizde kullandığımız yedek parçalara yönelik örtülü ambargo uyguluyor. Bu yedek parçaları tespit edip kendimiz üretmeyi amaçlıyoruz

Türkiye’ye örtülü ambargo uyguluyorlar
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemlerinin alınmasını değerlendirirken ABD ve Almanya'nın Türkiye'ye savunma alanında örtülü ambargo uyguladığını söyledi.
SABAH'a konuşan Bakan Canikli, CHP'nin milli imkanlarla üretilen ve terörle mücadelede kullanılan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile ilgili tavrına ilişkin, "Teröristleri değil, terörle mücadeleyi desteklemeliler" dedi.
Canikli şunları söyledi:
Biraz daha ileri gittiğiniz zaman müttefiklerimiz bugüne kadar bu ülkeye en büyük tehdidi yapan terör örgütlerine çok ciddi silah desteği verdiğini de biliyoruz. Ama bize vermiyorlar. Birçok Almanya ve ABD firması tarafından örtülü şekilde savunma ürünlerimizde kullandığımız yedek parçalara yönelik örtülü ambargo uygulanmaktadır.Bu parçaları tespit edip kendimiz üretmeyi planlıyoruz. Hangi firmanın hangi üründe hangi yöntemle örtülü ambargo uyguladığını biz resmi olarak hem Almanya'ya hem ABD'ye ilettik, dolayısıyla bu çabamız ülkemizin ihtiyacı olan savunma sistemini kurmaya yöneliktir. Hiç kimsenin bu kararı eleştirme hakkı yok.

"CHP TERÖRÜN YANINDA"
SİHA'larla, terörle, teröristle çok etkin mücadele ediyoruz. SİHA'ların bu etkin gücünden bir terör örgütünün sözde yöneticileri, bir de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile CHP'nin birçok mensubu rahatsız. Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşları teröristin öldürülmesinden rahatsız. Yani terörün tarafındalar ve destekliyorlar.
Kılıçdaroğlu terörün ağzıyla konuşuyor. Terörle mücadele edenlere destek vermesi gerekirken, CHP'nin Sayın Genel Başkanı ve bazı CHP'liler teröristin yanında duruyor.

'BİZE ŞANTAJ İÇİN MALZEME ARIYORLAR'
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere'de Financial Times'tan (FT) Tony Barber'a konuştu. FT gazetesinin internet sitesindeki röportajında Çelik, şunları kaydetti: "AB müzakere sürecini Türkiye'ye şantaj yapmak için kullanmakta, AB kurumlarını zayıflatmakta ve itibarsızlaştırmaktadır. İngiltere, darbe girişimini takip eden günlerde Türkiye'nin yanında durarak ve savunma kapasitesini güçlendirmeye yardımcı olarak, gerçek bir müttefik, bir rol modeli gibi davranıyor. İngilizler, bizim gibi, ilişkileri ileriye taşımak için bir yol bulmayı hedefliyor. Diğer ülkeler ise (ilişkileri) ileriye taşıyacak bir yol bulmak yerine, bize şantaj yapacak malzeme bulmaya çalışıyor."
BİZE ULAŞIN