ABD ve İngiltere’den Bağdat’la diyalog çağrısı

ABD ve İngiltere’den Bağdat’la diyalog çağrısı
IKBY Meclisi'nin referandum kararı almasına Türkiye'nin yanı sıra ABD ve İngiltere'den de tepki geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin referanduma destek vermediğine vurgu yapımlarak şu ifadeler kullanıldı: "Tartışmalı olan bölgeleri kapsayan bir referandum düzenlemek provakatif ve istikrarsızlığı arttırıcı bir eylem olacaktır. Bu sebeple Kürt Bölgesel yönetimini referandum kararından geri dönmeye ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa başlama çağrısı yapıyoruz" denildi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada referandumu desteklemediklerini, DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceğini belirterek, IKBY'yi Bağdat ile müzakerelere başlamaya çağırdı. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar ise ABD, BM ve İngiltere'nin sunduğu teklifin görüşülmesi için siyasi parti liderlerinin önemli görüşmeler gerçekleştireceğini belirtti.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Arnavutluk'taki NATO toplantısında ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford ile Suriye ve Irak'taki kritik gelişmeleri görüştü. Akar, ABD'nin Suriye'de terör örgütü YPG ile birlikte hareket etmesinden duyulan rahatsızlığı aktardı ve Türkiye'nin güney sınırlarında bir Kürt kuşağı kurulmasına izin vermeyeceği mesajını iletti.
BİZE ULAŞIN