Emine Erdoğan’dan lider eşlerine Arakan mektubu

Emine Erdoğan, dünyanın görmezden geldiği Arakan Müslümanları’ya yönelik zulmü ve dramı durdurmak adına, first lady’lere ortak hareket etme çağrısı yaptı

Emine Erdoğan’dan lider eşlerine Arakan mektubu
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, dünya liderlerinin eşlerine mektup göndererek Myanmar'daki insanlık dramına dikkat çekti. First lady'lere ortak mücadele çağrısında bulunan Emine Erdoğan, "Lider eşleri olarak sürece olumlu katkı sağlayacak insani çabalarda buluşabilmeyi ve böylelikle uluslararası toplumu harekete geçirebilmeyi umut ediyorum" dedi. Emine Erdoğan mektubunda şunları kaydetti:

'ÇAĞDAŞI OLMAK UTANÇ VERİCİ'
"Şahsınızı ve ülkeniz halklarını en kalbi duygularla selamlayarak, geçtiğimiz hafta Bangladeş'e yaptığım ziyarete dair duygu ve düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere, Myanmar'ın köklü geçmişe sahip topluluklarından birisi olan Rohingya Müslümanları, son günlerde şiddetlenen bir baskıyla karşı karşıya. 25 Ağustos'tan bu yana 1000'den fazla insan hayatını kaybetmiş, yüzbinlerce sivil Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştır.
Geçtiğimiz hafta, Bangladeş-Myanmar sınırında bulunan Kutupalong mülteci kampına yaptığım ziyaret sırasında gördüklerim, beni derinden etkilemiştir. Uluslararası kamuoyunun kulağını tıkadığı ve görmemeyi tercih ettiği bu insanlık dramının çağdaşı olmak gerçekten utanç vericidir.

'O BAKIŞLARI ASLA UNUTAMAM'
Evi yakılmış, tecavüze uğramış, çocukları ve eşleri gözleri önünde öldürülmüş nice kadının hikâyesini dinlemek büyük acı vermiştir. İlk etapta, 1000 ton insani yardım ulaştırdığımız kamplardaki kadınların ve çocukların çaresiz bakışlarını hiç unutmayacağım."

TÜRKİYE'NİN YARDIM KARARLILIĞI
Bir anne, bir kadın ve bir insan olarak, hiçbir etnik ve dini ayrım yapılmaksızın, herkesin birlikte insanca yaşayabildiği bir dünya tesis etmek zorunda olunduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda, lider eşleri olarak sürece olumlu katkı sağlayacak insani çabalarda buluşabilmeyi ve böylelikle uluslararası toplumu harekete geçirebilmeyi umut ediyorum. Dünyanın en büyük ikinci insani yardım sağlayıcısı olan Türkiye, 3 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciye ev sahipliği yaptığı gibi, dünyanın tüm mazlumlarına her zaman el uzatma kararlılığındadır. Dünya barışını gerçek anlamda kurabileceğimiz günlerin özlemiyle, selam ve saygılarımı sunuyorum."
BİZE ULAŞIN