‘Türkiye ne gerekirse yapacak’

Bangladeş’e giden Kızılay Başkanı Kerem Kınık SABAH’a konuştu: Bizim işimiz insan hayatı kurtarmak. Hem Bangladeş’e hem de Myanmar’a gereken tüm desteği vereceğiz

‘Türkiye ne gerekirse yapacak’
Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, Myanmar'da saldırıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanların yaralarını sarmak için başlatılan "Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor" yardım kampanyası kapsamında Bangladeş'e geldi. Yaklaşık bir milyon Arakanlının yaşadığı kampları ziyaret eden Kınık SABAH'a konuştu. Türkiye olarak Arakanlıların yanında olduklarını ifade eden Kınık şöyle dedi:

ERDOĞAN'IN SÖZÜ ÇOK ETKİLİ OLDU
"Arakan'dan Bangladeş'e sürgün edilmiş yaklaşık 500 bin insan var. 2012 ve önceki süreçte de gelen 500 bin insan vardı. Bangladeş dünyanın en fakir ülkelerinden birisi. Milyonlarca Bangladeş vatandaşının da yardıma ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın Bangladeş Cumhurbaşkanı'nı arayarak 'Bu insanlara kapılarınızı kapatmayın. Ne destek gerekirse biz vereceğiz' demesinin ardından Bangladeş hükümeti bu sefer sınırları daha esnek tuttu. Gemilerde mahsur kalan insanlar bu sefer görmedik. Bu bir insani kriz ve bizim işimiz hayat kurtarmak.Türkiye olarak biz hem Bangladeş'e hem de Myanmar'a gereken desteği vereceğiz. AFAD'ımız ile TİKA'mız ile Diyanet Vakfımız ile diğer sivil toplum kuruluşlarımız ile vereceğiz. Türkiye'de başlattığımız kampanya ve de devletimizin desteğiyle bunu başaracağız. Hem krizin acil olarak çözümü için hem de geri dönüşlerin olması durumunda gerekeni yapmak için çalışacağız. Bu çalışmalar için gereken izinlerin alınması ve planlaması için buradayız.

2 KİLOMETREKAREDE BARINMA...
Bangladeş hükümeti burada Arakanlıların kalıcı olmasını istemiyor ama bu insanların fiziksel olarak korunması için gerekli barınma ihtiyacının karşılanması için anlaştık. Bu kapsamda mevcut kamp alanlarının olduğu Ukhiya bölgesinde 2 kilometrelik bir alan üzerinde Arakanlıların barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara başlayacağız."BİR AİLEYE 3 GÜN YETECEK GIDA ...
Türk Kızılayı Balukhali Kampı'nda Arakan'dan gelen mülteciler için yardım kolisi dağıttı. Ezilmiş pirinç, 1 kilo bisküvi, fıstık ve şekerden oluşan bin koli önceden belirlenmiş ailelere dağıtıldı. Kınık, "İlk etapta bir aileyi 3 gün idare edebilecek gıda malzemesi dağıttık. Önümüzdeki günlerde 6 bin 300 aileye gıda paketleri dağıtacağız" diye konuştu.

450 BİN MÜSLÜMAN BANGLADEŞ'E SIĞINDI
Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanlara yapılan zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınan Rohingyalı Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. Bangladeş'e gelen sığınmacıların sayısı 450 bine ulaştı. Her gün ortalama 10-20 bin arasında Arakanlı Müslüman Bangladeş'e geliyor. Yolda açlık, kaza ve diğer birçok sebepten dolayı ölen insanların sayısı da her geçen gün artıyor.
BİZE ULAŞIN