Maçka Parkı’ndaki ‘Kıyafete müdahale iddiası’ asılsız çıktı!

Maçka Demokrasi Parkı'nda kıyafeti nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından ikendisine müdahale edildiğini ileri süren Çağla Köse’nin iddiaları asılsız çıktı. Savcı, genç kadının tacize uğradığı ve güvenlik görevlisince kendiliğinden kıyafetine müdahale edildiği iddialarına ilişkin takipsizlik kararı verdi.  Köse, güvenlik görevlisiyle karşılıklı birbirlerine hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanacak.

Maçka Parkı’ndaki ‘Kıyafete müdahale iddiası’ asılsız çıktı!

Maçka Demokrasi Parkı'nda kıyafeti nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından kendisine müdahale edildiğini ileri süren Çağla Köse'nin iddiaları asılsız çıktı. Savcı, genç kadının tacize uğradığı, parka girişinin güvenlikçi tarafından engellendiği, kıyafetine kendiliğinden müdahale edilip ayrımcılığa tabi tutulduğu iddiaları ile ilgili takipsizlik kararı verdi.

Olay, 31 Temmuz günü yaşanmıştı. Maçka Parkı'nda kıyafeti gerekçe gösterilerek parktan çıkartılmak istendiğini iddia eden Çağla Köse görevlisi güvenlik görevlisiyle tartışmıştı. Bir kısım gazeteler ise genç kızın kıyafeti nedeniyle parka alınmak istenmediğini ileri sürmüştü. Yaşananlar ardından savcılığa başvuran Köse, güvenlik görevlisinden şikayetçi olmuştu. Olay sonrası güvenlik görevlisi açığa alınmıştı. Köse'nin şikayeti ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

PARKTAKİ VATANDAŞLAR RAHATSIZ OLMUŞ

Yürütülen soruşturma kapsamında güvenlik görevlisi Savaş İlter'in ifadesine başvuruldu. İlter ifadesinde, çocuklu bir kadının yanına geldiğini ve tuvaletin ilerisinde oturan genç bir kadının vücudunun mahrem yerlerinin açık olduğunu söylediğini anlattı. O kadının ihbarı sonrası şikayetçilerin yanına gittiğini anlatan İlter, "Hanımefendi burası kamuoyuna açık bir alan. Sizden rahatsız olmuş" dedim. Sözümü bitirmeden Çağla Köse, bağırıp 'Güvenlik görevlisi bizi taciz ediyor' dedi. Etrafımıza toplanan kalabalık ardından tartışmaya başladık. Ben kimsenin kıyafetine karışmadım" şeklinde konuştu. İfade veren diğer güvenlik görevlileri de benzer sözler kullandı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Yürütülen soruşturmada Çağla Köse ve arkadaşlarının parka giriş saatinin 16:00 olduğu fakat tartışmanın yaşandığı saatin 17:00 olduğu belirlendi. Köse'nin iddia ettiği gibi güvenlik görevlisinin parka girmesini engellediği şeklinde bir olayın gelişmediği Köse'nin saatlerce parkta vakit geçirdiği kaydedildi.

Soruşturma kapsamında olay yerinde bulunan görgü tanıklarının da ifadesi alındı. Görgü tanıkları, Köse'nin kıyafeti nedeniyle içeri girmemesi gibi bir durum olmadığını, tartışmanın parkın içinde yaşandığını anlattı. Genç kadının tacize uğradığı, parka girişinin güvenlikçi tarafından engellendiği, kıyafetine müdahale edilip yarımcılığa tabi tutulduğu iddiaları ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında; 'Kişiler arasında ayrımcılık yapmak', 'İnanç düşünce ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasını engelleme', 'Cinsel taciz', 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ve 'Kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçları ile ilgili eylem bulunmadığı kaydedildi.

KARŞILIKLI YARGILANACAKLAR!

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren tarafından yürütülen soruşturma sonunda Çağla Köse ve Savaş İlter hakkında "Hakaret" suçundan iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianamede, Köse tarafından delil olarak sunulan video kaydından anlaşılacağı üzere, güvenlik görevlisi İlter'in genç kadına yönelik hakaret eyleminde bulunduğu, Köse'nin de ağır tahrik altında güvenlik görevlisine hakaret ettiği anlatıldı. Hazırlanan iddianamede, Köse ve İlter müşteki-şüpheli olarak yer aldı. Dava, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

BİZE ULAŞIN