Son dakika: Öğrenci ve aileler dikkat! Bu yıl ilklerin yılı olacak

Son dakika gelişmesi... Milli Eğitim Bakanı Yılmaz yeni eğitim yılı için hazırlanan programları açıkladı. Bakan Yılmaz, "Yeni eğitim hamleleri pilot illerde devreye konulacak. Pilot illerdeki kırtasiye giderleri bakanlık tarafından karşılanacak. Bu yıl eğitimde ilkler yaşanacak" dedi.

Son dakika: Öğrenci ve aileler dikkat! Bu yıl ilklerin yılı olacak

2017-2018 eğitim öğretim yılı açılışı için Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte Şanlıurfa'ya gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni eğitim yılında pilot illerde devreye sokulacak projeler hakkında bilgi verdi.

2017 - 2018 yılı açılışı için Şanlıurfa'ya gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni eğitim yılında pilot illerde devreye sokulacak projelerle eğitimi üst sevilere çıkartmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni eğitim ve öğretim yılının startının verildiği Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokulu'nda konuşan Yılmaz, "Kaliteli bir eğitim için bütçemizden en büyük payı eğitime ayırdık. Kaliteli bir eğitim için yeni derslikler yaparak Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 36'dan 24'e düşürdük. Yine daha kaliteli bir eğitim için 580 binin üzerinde bir öğretmen atası gerçekleştirdik. Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 28'den 17'ye düşürdük. Yine daha kaliteli bir eğitim için eğitimi teknolojiyle buluşturduk, Fatih projesini başlattık. Kaliteli bir eğitim için müfredatı yenileme çalışması başlattık" dedi.

"PİLOT İLLER BELİRLENDİ"

Yeni eğitim ve öğretim yılında farklı alanlarda pilot illerin seçildiğini ve uygulamanın başlayacağını belirten Bakan Yılmaz, "Bu yıl ilk defa 5 yaş için okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz. 5 yaş için okul açma oranı geçen eğitim ve öğretim yılında büyüyüp yüzde 73.94'e yükseldi. Bu yıl bu oranı daha da arttırmak istiyoruz. 53 etkinlikten oluşan etkinlik kitabı ve öğrenci çalışma materyali hazırlanmış olup 37 pilot şehre gönderilmiştir. Okul öncesi çocukların pilot illerdeki giderlerini bakanlık olarak biz karşılayacağız. Ortaokul 5 sınıf için yabancı dil uygulaması için 620 ortaokulda pilot uygulama başlatılacaktır. Netice başarılı olursa tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağız. Bu yıl 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıflarda yeni müfredat uygulanacaktır. Yine bu yıl ilk defa öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif ve tüm sosyal çalışmalar pilot olarak kayıt altına alınacaktır. Yine bu yıl 12 pilot il seçtik. İlkokul 3'üncü ve 4'üncü sınıflara devam eden, Türkçe ve matematikten destek isteyen öğrencilere de ek yetiştirme programı uygulayacağız. Bu yıl 12 ilde 19 tematik meslek lisesi ilk defa öğrenci alarak eğitime başlıyor. Yine bu yıl ilk defa mesleki ve teknik okullarına performansları istenecek ve her okula bir karne verilecektir. Bütün bu yapılanların yanında daha çok şey yapılacağını da biliyorum. Eğitim ciddi bir konu ve dünyanın her yerinde de ciddi bir değişikliğin yapıldığı bir konu" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN