Barzani’ye tatbikatlı mesaj

Irak’tan tek taraflı ayrılık için referanduma gitmekte ısrarcı davranan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne Türkiye tatbikatla mesaj verdi. Uzmanlar referandumun fay hatlarını tetikleyeceğine dikkat çekiyor

Barzani’ye tatbikatlı mesaj

Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, Duhok ve Erbil merkezli bir Kürt devletinin kurulması için yapılması beklenen 25 Eylül'deki "bağımsızlık referandumu"ndan vazgeçmezken, en sert tepkiyi gösteren Türkiye'den net mesaj dün sabah erken saatlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) geldi. Şırnak'ın Silopi ilçesindeki zırhlı birlikler, günün ilk ışıkları ile birlikte sınıra sıfır noktada yer alan Habur bölgesine konuşlandırıldı. Sınır ötesi operasyonlardaki başarısı ile bilinen 172'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı 3'üncü Tank Taburu ile Şehit Ercüment Türkmen Kışlası Topçu Taburu'na ait tank ve paletli toplardan oluşan 100 zırhlı araç Silopi-Habur arasında bulunan sınıra 3 kilometre mesafede yer alan TIR parkı karşısındaki Hac Konuklama Tesisleri'nde tatbikat başlattı. Tatbikatın yapıldığı alana yerleştirilen 4'lü füze rampaları, tanklar ve uzun menzille paletli obüs topları ise, yönüne Kuzey Irak'a çevirdi. Güvenlik nedeniyle yolun bir bölümü trafiğe kapatıldı. Tatbikat nedeniyle jandarma komandolar, bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı. İlçe Jandarma Komutanlığı'na iki helikopterde, bölgeyi havadan kontrol altına aldı.

SAYILI GÜNLER KALA...
Tatbikatın, 25 Eylül'de Kuzey Irak'ta yapılacak olan bağımsızlık referandumuna sayılı günler kala gelmesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yapılması planlanan referanduma ilişkin "Bizim kanaatimiz belli ama şimdi artık bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi (IKBY lideri Mesud Barzani) çok daha net, açık görecektir" demişti. BM 72. Genel Kurul görüşmeleri için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yolculuk öncesinde yaptığı açıklamada ise "Buyurun devam edin diyemeyiz" demiş ve referandumu hem ABD Başkanı Trump hem de Irak Başbakanı El İbadi ile görüşeceklerini ifade etmişti.

TÜRKİYE'NİN YANITI NET
SETA Dış Politika Araştırmacısı Emrah Kekilli Silopi-Habur bölgesinde başlatılan askeri tatbikatın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "MGK toplantısının, Kuzey Irak'taki gelişmeler nedeniyle 27'sinden 22'sine çekildiği" yönündeki açıklamalarıyla birlikte değerlendirildiği zaman, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki referandum süreci nedeniyle teyakkuzda olduğu yorumunun yapılabileceğini kaydetti.

TATBİKAT NET BİR MESAJ
Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede bölgesel yönetimin bağımsızlık referandumu yapma niyetini ortaya koyduğu günden bu yana Türkiye'nin siyasi ve diplomatik olarak en üst düzeyde, yapılması planlanan referanduma tepki gösterdiğini belirtti. Ağar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin dün başlattığı askeri tatbikatın doğrudan doğruya bölgesel yönetime bir mesaj olduğunu söyledi.

AKAR'DAN 'SİHA' MESAJI
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gaziler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Mesajda, "Milletimizin ve devletimizin düşmanı olan terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerimizden etkin bir biçimde faydalanıyor; faaliyetlerimizi tamamen hukuk normlarına uygun olarak icra ediyoruz" ifadeleri yer aldı.
BİZE ULAŞIN