BM’nin reforme edilmesi şart

BM Genel Merkezi’nin karşısında inşa edilecek yeni Türkevi’nin temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reform gerçekleşmediği sürece sağlıklı BM yapısı görmek mümkün değil

BM’nin reforme edilmesi şart
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu'nun da yer alacağı yeni Türkevi binasının temelini attı. BM Genel Merkezi karşısındaki törende BM'nin reforme edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, önemli mesajlar verdi:
Ülkemizin gelişen ve değişen dış politika anlayışı ister istemez buna uygun mekânlara olan ihtiyacımızı da artırıyor. Eski Türkevi binası, yeri isabetli olmakla birlikte artık ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmişti.
Burada arsasını ve inşaat alanını büyütmek suretiyle ülkemizin vizyonuna yakışır bir Türkevi binası yapma kararımızı fiilen hayata geçiriyoruz.
Tüm aşamalarıyla yakından ilgilendiğim bu projeni bir an önce tamamlanarak hizmete gireceğine inanıyorum. Türkevi'nin tam karşısında yer aldığı BM'ye asıl misyonunu, asıl görevini hatırlatacak bir kucaklayıcılıkla hizmet vereceğini ümit ediyorum.
Küresel sorunların ancak küresel işbirliği yoluyla çözülebileceği görüşümüzü her fırsatta ifade ediyoruz. Dünya, artık BM'nin kurulduğu dönemdeki dünya değildir. O dönemdeki beş ülkenin daimi üyeliğiyle geleceğe yürümek bu adaletle bağdaşır bir durum değil. Dünya barışını da sağlamaya yönelik bir yapı asla değil.
BM'nin değişen şartlara ayak uydurmak için reforme edilmesi şarttır. Örneğin bu yılki gündemde reform var. Ama bu reform bizim anladığımız manada bir reform değil. Aslolan BM'nin yapısı üzerindeki reformdur.Bu reform gerçekleşmediği sürece sağlıklı bir BM yapısı ve çalışması görmek de mümkün değildir.
Türkiye, kurucu üyesi olduğu BM'nin ihtilafların önlenmesi ve çözümü, barışı koruma faaliyetleri, kalkınma ve insani yardımlar gibi çalışmalarına önemli katkılarda bulunuyor. Bölgesel merkez olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul'un aynı zamanda bir BM merkezi olmasını teklif ettik, teklif ediyoruz.
Yeni Türkevi binası dünyanın en önemli diplomatik merkezlerinden New York'ta dış politika hedeflerimizi hayata geçirmemizi kolaylaştıracaktır.
Arzumuz buranın 36 ayda bitirilmesi. 36 ay sonra inşallah burada açılışını hep birlikte yapacağız. (ABD'li şirket temsilcisine) Okey, three years. (Tamam, 3 yıl) İnşallah 36 ay sonra da bugün temelini attığımız gibi yine hep birlikte Allah ömür verirse açılışını yaparız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaldığı otelde de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul etti. IKBY'nin 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumu başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmelerin değerlendirildiği görüşme 40 dakika sürdü.

TÜRKİYE'NİN BAŞARI HİKÂYESİNİN SEMBOLÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi yazdığı mektubu özel bir kapsülün içinde temele yerleştirdi. Erdoğan, mektupta şöyle dedi: "Türkiye özellikle son 15 yılda demokrasi ve ekonomide gerçekleştirdiği reformlarla tarihi başarılara imza atmıştır. Temelini attığımız Türkevi, ülkemizin bu başarı hikâyesinin sembollerindendir. Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmanın mücadelesini veriyoruz. İstikbalimizin teminatı olarak gördüğümüz, kendilerine daha müreffeh bir ülke bırakmak için gecemizi gündüzümüze kattığımız yeni nesillerin de bu kutlu yolculuğu devam ettireceklerine inanıyorum. 2017 Türkiyesi ve New York'undan geleceğe selam ve saygılarımı sunuyorum."

DUALARLA TEMELİ ATILDI
Washington Sosyal ve Din Hizmetler Müşaviri Yaşar Çolak'ın dua yaptırdığı törende Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AB Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.
BİZE ULAŞIN