32 ilde daha FETÖ operasyonu: 30 gözaltı

Konya merkezli 32 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgütün Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerleştirdiği askeri personele "mahrem imamlık" yaptıkları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen 125 şüpheliden 30'u yakalandı.

32 ilde daha FETÖ operasyonu: 30 gözaltı

15 Temmuz sonrasında darbe yiyen FETÖ'nün TSK içinde yeniden eleman kazanmak amacıyla kurduğu "ümitçi" adı verilen yeni birimi deşifre oldu. Örgütten ayrılanları ikna edip geri döndürmek amacıyla görev yapan 5 ümitçi birim imamının da aralarında bulunduğu 125 mahrem imama 32 ilde operasyon düzenlendi. Listenin başında Ankara'da Adil Öksüz'ün altında 1. bölge sorumlusu olarak Genel Müdür pozisyonunda görev yapan firari Mustafa Küçükköse var.

Konya KOM Şube Müdürlüğünün TSK'daki FETÖ yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan subaylardan 120'ye yakını itirafçı oldu. Çocukluk yaşlarında örgüte kazandırdıkları subayları, okul yıllarında ve göreve başladıkları illerde örgüt talimatlarını vererek hain darbe girişimine hazırlayan kripto birimde görevli 125 mahrem imamın kimlikleri deşifre edildi. Birçoğu Ankara'da örgüt adına görev yapan zanlıların, gizli haberleşme programı "Bylock" kullanmadan subaylarla yüz yüze görüşmeler yaparak gizliliğe en üst düzeyde önem verdiklerini belirlendi.

FETÖ'NÜN SİVİL ORDUSU

Operasyon kapsamında aralarında Ankara'daki subaylardan 1. bölge sorumlusu olarak Genel Müdür görevini yürüten firari Saffet ve Fevzi kod isimlerini kullanan Mustafa Küçükköse ile Müdür olarak görev yapan İbrahim kod adlı Cağfer Sarıkaya, Mahir kod adlı Osman Çıtak, Sadık kod adlı İbrahim Saffet Kaşmer, Muhsin kod adlı Murat Kara ve Yusuf kod adlı Zafer Çay'ın bulunduğu 125 mahrem imamın yakalanması için 32 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Genel Müdür Küçükköse'nin mahrem abi yapılanmasında en üst konumda bulunduğu, kendisine hiyerarşik olarak bağlı olan müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, asistan ve öğrencilerden sorumlu olduğu, aynı zamanda generallere öğretmenlik yaptığı belirtildi. Gözaltı listesindeki diğer örgüt üyelerine, Müdür Yardımcısı, Öğretmen, Ser Doktor, Doktor, Şehir Dışı talebe Mesulü unvanları verildiği, Müdürlerin sorumlu oldukları illerde üs ya da birlik komutanı gibi harekete ettiği kaydedildi. İbrahim kod adlı Cağfer Sarıkaya'nın Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki subaylara, Mahir kod adlı Osman Çıtak'ın Beytepe Jandarma Okulundaki sözleşmeli subaylara, Muhsin kod adlı Murat Kara'nın Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığındaki subaylara ve Yusuf kod adlı Zafer Çay'ın ise Eskişehir 1. Ana Jet Üssünde Müdürlük yaptığı öğrenildi.

ÜMİTÇİ BİRİMİ KURMUŞLAR

Soruşturma kapsamında örgütün toparlanma adı altında oluşturduğu birim dikkat çekti. 15 Temmuz sonrasında TSK içerisinde birçok üyesi deşifre olarak atılan ya da tutuklanan FETÖ'nün ordudaki yapılanmasını yeniden faaliyete geçirmek amacıyla "ümitçi" adıyla oluşturduğu yeni birime imamlar atadığı tespit edildi. Bu birimde görev yaptığı belirlenen Ali Karakuş, Yasir Yılmaz, İsmail Fırat, Fatih Gençoğlu ve Güney Bahadır'ın örgüt içerisinde faaliyet göstermekteyken bir şekilde örgütten kopmuş olan subayları tekrar örgüte kazandırmak için çalışmalar yürüttüğü belirlendi.

ÖRGÜTTEN İZİNSİZ EVLENME YASAĞI

TSK içerisindeki kozmik hiyerarşik düzenin şemayla anlatıldığı Anayasayı İhlal, Yasama Organını Engellenmeye Teşebbüs, Hükümete Karşı İsyan ve Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçlarını içeren soruşturmadaki 125 zanlı arasındaki öğretmen adı verilen 42 mahrem abinin, askeri personelle birebir ilgilenerek örgütsel faaliyette bulunduğu, himmet, kurban adı altında para topladığı ve askeri personelin evlenmesi dahil her konuyu üstü pozisyonundaki Müdür yardımcısına ileterek, ondan gelen emire göre hareket ettiği belirtildi. Subayların ifadelerinde örgüt üyesi askerin, kendisiyle ilgilenen öğretmene danışmadan evlilik yapamadığı, genelde evliliklerin öğretmenler tarafından bulanan kadınlarla yüz yüze bir evde görüştürülerek yapıldığı öğrenildi. Şehir Dışı Talebe Mesulündeki 35 örgüt yöneticisinin ise Askeri liseyi kazanan öğrencilerle harp okulundan mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca birebir ilgilendiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN