Referandumda ısrar elindekini kaybettirir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağımsızlık referandumundan vazgeçmesi çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin bu konudaki çok açık tavrını görmezden gelmek, elindeki imkânlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir

Referandumda ısrar elindekini kaybettirir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentindeki BM Genel Merkezi'nde dün "İnsana odaklanmak: Sürdürülebilir bir dünyada herkes için barış ve insanca yaşama mücadelesi" temasıyla düzenlenen BM 72. Genel Kurulu'na hitap etti. Erdoğan'ın yaklaşık 25 dakikalık tarihi konuşmasından satır başları şöyle:
7'nci yılına giren Suriye ihtilafı, ülkede, bölgede ve tüm dünyada derin yaralar açmıştır. Demokrasi, özgürlük, adalet, aydınlık bir gelecek talebiyle harekete geçen Suriye halkını, uluslararası toplum yalnız bırakmıştır.
Ülkemizdeki kamplarda ve şehirlerimizde yaşayan sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için kamunun, sivil toplum kuruluşlarımızın ve halkımızın yaptığı harcamaların tutarı 30 milyar doları bulmuştur. Buna karşılık, AB söz verdiği 3 milyar euro artı 3 milyar euro yardımın sadece 820 milyon eurosunu göndermiştir. Uluslararası toplumdan BM aracılığıyla gelen yardımların tutarı da 520 milyon dolar civarındadır.
Dikkatinizi çekiyorum, Suriyeli sığınmacılar için gelen yardımların hiçbiri bizim bütçemize girmiyor; hepsi de BM'nin ilgili kurumları üzerinden yardım kuruluşları vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Buradan tüm dünyanın huzurunda, topraklarında barındırdığı 3.2 milyon sığınmacının tüm yükünü Türkiye'nin omuzlarına bırakan ülkeleri ve uluslararası kuruluşları, verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum.
DEAŞ'ın sınırlarımıza yönelik saldırılarına karşı Suriye'de başlattığımız Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 243 meskûn mahali ve 2 bin kilometrekarenin üzerinde toprağı bu örgütten temizledik. Bu operasyon sırasında 3 bine yakın DEAŞ militanını etkisiz hale getirdik. Teröristlerden temizlediğimiz bölgeye 100 bine yakın Suriyeli geri dönerek yerleşti. Fırat Kalkanı Operasyonu, bölgenin işgalinden bu yana DEAŞ'a karşı elde edilen en büyük başarıdır.
Şu gerçeği huzurlarınızda ifade etmek durumundayım. Bölgede, DEAŞ'a karşı mücadele verdiğini söyleyen grupların ve güçlerin büyük bir bölümünün kesinlikle böyle bir amacı yoktur. Bu gruplar ve güçler, DEAŞ'ı kendi gündemlerini hayata geçirmek için bir araç olarak kullanıyor.
PYD-YPG'nin, Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde demografik yapıyı değiştirme, halkın mallarına el koyma, kendisine karşı çıkanları öldürme veya sürgün etme yönündeki çabaları insanlık suçudur. DEAŞ'la mücadele meşru bir zeminde yürütülmediği takdirde, dünyanın yeni DEAŞ'ların tehdidi altına girmesi kaçınılmazdır.
(IKBY lideri Barzani'ye) Irak'ın da, toprak bütünlüğü temelinde varılacak uzlaşmalara ve ortak gelecek inşa etme ideallerini hayata geçirmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlık talepleri gibi, bölgede yeni krizler, yeni çatışmalar ortaya çıkartabilecek adımlardan uzak durulması gerekiyor. Buradan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni, bu doğrultuda başlattığı girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye'nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni elindeki imkânlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir.
Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın aynı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Sizleri dünyanın farklı köşelerinde akan gözyaşlarını dindirmek amacıyla bir an evvel harekete geçmeye çağırıyorum.

SIRADAN ADIMLAR OLMAYACAK
Bu arada konuşmasının ardından otele gelişinde soruları yanıtlayan Erdoğan, IKBY'nin referandum kararına karşı MGK'dan önce bir açıklama yapılmasının yanlış olacağını söyledi. Erdoğan, "MGK olarak hükümete biz, kararımızı teklif edeceğiz. Bakanlar Kurulu da şüphesiz bunu değerlendirecek. Ne gibi yaptırımlar yapabiliriz ve yaparız, ama bunlar tabii sıradan olmayacak. Biz kararlılığımızı ortaya koyacağız" dedi.

ARAKAN YENİ BİR KARA LEKE
"ULUSLARARASI toplum, Arakan Müslümanlarının maruz kaldığı insani dram konusunda da iyi sınav verememiştir. Myanmar'da yaşanan bu trajedinin önüne geçilmezse, insanlık tarihi yeni bir kara lekenin utancıyla baş başa kalacaktır. Asıl olan, Bangladeş başta olmak üzere, ülke dışına sığınan Arakan halkının asırlardır yaşadığı topraklarında huzur ve refah içinde hayatlarını sürdürebilmesini temin etmektir. Bu krizin çözümü için de gayret ediyoruz. Ülkemizin resmi kalkınma yardımı kuruluşu TİKA, Myanmar'da yardım faaliyeti yürütebilen tek organizasyon durumundadır. AFAD, Kızılay, Diyanet Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarımız, Bangladeş ve diğer ülkelerde mağdur durumda bulunan Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırma faaliyetlerini sürdürüyor."

BM'DE YOĞUN GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Merkezi'nde birçok ikili görüşme de gerçekleştirdi. Erdoğan ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Ardından da Pakistan Başbakanı Shadid Khaqan Abbasi'yi, İngiltere Başbakanı Theresa May'i ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i ayrı ayrı kabul etti. Erdoğan, ayrıca BM Genel Sekreteri Guterres'in Genel Kurul'a katılan heyet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu Toplantısı'nda da konuştu.

TRUMP'LA SAMİMİ SOHBET
BM Genel Sekreteri Guterres'in Genel Kurul'a katılan heyet başkanları onuruna yerdiği yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe aynı masayı paylaştı. Trump, bir süre yanında oturduğu Erdoğan ile sohbet etti.

ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİŞECEK
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, TEOG ile ilgili bir soru üzerine, kendi düşüncesini açıkladığını, Başbakan Binali Yıldırım'la da konuştuğunu aktardı. Erdoğan, şunları kaydetti: "Biz bir defa çocuklarımızı bindirilmiş kıtalar olarak görmek istemiyoruz. Bu imtihan kıskacı altında çocuklarımızın bitmesini, tükenmesini görmek istemiyoruz. Hazırlıklarımız var, bu hazırlıkların hepsini hükümetimiz, Milli Eğitim vasıtasıyla zaten açıklayacaktır. Ama artık aileler, çocuklar rahat etsin. Sadece kendi derslerine odaklansınlar. Gerek orta öğretimde, gerek lisede artık canla başla kendi performanslarını ortaya koyacaklar. Ona yoğunlaşarak üniversiteye de gidecekler." Üniversite sınavıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağına yönelik soru üzerine Erdoğan, "O da olacak, o konuda da çalışılıyor" dedi. Erdoğan, ABD Kongresi'nin korumalara silah satışı yapılmasıyla ilgili yasayı geri çekmesinin ise yarın ABD Başkanı Trump'la yapacağı görüşmede gündeme geleceğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN