İyi ki Türkiye var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Myanmar’da yaşanan bu trajedinin önüne geçilmezse insanlık tarihi yeni bir kara lekenin utancıyla baş başa kalacaktır” şeklindeki sözleri Arakan halkını umutlandırdı

İyi ki Türkiye var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Arakan'la ilgili önceki gün Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşma, Arakanlılar'ın yüzünü güldürdü. Uluslararası toplumu hareket etmeye çağıran Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Arakanlılar, SABAH'a konuştu. Hepsinin ağzında aynı cümle vardı: "İyi ki Türkiye var." İşte Bangladeş'teki kamplardan yansımalar:
Muhammet Yusuf: Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Somali'de ve Suriye'de Müslümanlara yardım ettiği zaman tanıdım. Türkiye'nin yardımları, Arakanlılar için çok önemli. Türkiye'nin yanımızda olması bize güç veriyor, onur veriyor. Erdoğan'ın ve Türkiye'nin bizim için yaptıklarını asla unutmayacağız.
Senuara Binti Maryam: 28 günlük bebeğiyle henüz 6 gün önce Bangladeş'e ulaştım. Emine Erdoğan'ın Kutuplang'da kamplara gelmesi inanılmazdı. Biz çok acılar çektik. Köyümüz yakıldı, evimiz yakıldı. Ailemizden 4 erkek Myanmar Ordusu tarafından katledildi. Tüm bu süreçte sadece Türkiye bize sahip çıktı. Bizim sesimiz oldu. Türkiye halkına minnettarız.

Habiron Arif: Erdoğan'ın Arakan halkının kalbinde ayrı bir yeri oldu. Bizim için yaptıklarını asla unutmayacağız. Biz büyük acılar çektik. Evimizden yerimizden edildik. Erdoğan gibi büyük bir lider bize hep sahip çıktı.
Reşat Rahman: Kampta gönüllü çalışıyorum. Cep telefonumda Erdoğan'ın fotoğrafı var. Türkiye çok güçlü bir ülke ve Erdoğan da çok büyük bir lider. Biz Bangladeş'te Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanını çok seviyoruz. Her söylediği bizim için çok önemli. Keşke bizim de Erdoğan gibi bir liderimiz olsa. Bu süreçte Müslüman Arakan halkı için yaptıklarını asla unutmayacağız.

SABAH ARAKAN'DAKİ ZULMÜ GÖRÜNTÜLEDİ

Arife Binti Rabia: Türkiye'nin yardımları çok önemli. Arakan halkı katledilirken bir tek Türkiye ses çıkardı. Ailemden 3 kişi hapiste 2 kişi öldürüldü. 8 aylık hamileyim ve korkunç şeyler yaşadık. Biz katliamdan geçirilirken bir tek Türkiye susmadı. Türkiye'nin bizim için yaptıklarını unutmayacağız. Emine Erdoğan'ın yanımıza gelmesini unutmayacağız.
Zakir Ahmet: Türkiye çok büyük bir ülke. Türkiye nerede zulme uğrayan bir halk olursa yardım elini uzatıyor. Bize de yardım elini uzattılar, sahip çıktılar. Buradaki bütün kamplarda Türk yardım kuruluşları gıda ve giysi dağıtıyor. Zor günümüzde yanımızda oluyorlar. Bizim için yaptıkları çok değerli.
Rahimullah Nurullah Alem: Arakan'da çocuklar öldürüldü, insanlar yakıldı. Binlerce insanımız öldürüldü. Dünya tüm yapılanlara seyirci kaldı. Türkiye ilk günden itibaren sesimiz oldu. Yanımızda oldu. Bize sahip çıktı. Cumhurbaşkanının eşi buraya geldi. Türkiye ve Türkler bizim kardeşimiz oldu.
BİZE ULAŞIN