Başbakan Binali Yıldırım: Haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım Barzani Yönetiminin ısrarla yapmak istediği referanduma ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yıldırım "Bu ulusal güvenlik meselemizdir. Haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz" dedi. İşte konuşmasından öne çıkanlar;

Başbakan Binali Yıldırım: Haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

"Bu ısrar ve bu adım bölgede Kürt kardeşlerimiz için de hayır getirmez. Demografik yapısı oldu bittilerle değiştirilmeye çalışılmış olan Kerkük'ün esasen nüfusu yüzde 74'ü Türkmen olan bir şehirdir. Dolayısıyla yapısı değiştirilerek orada yapılmış bir referandum yanlış kişilerle yapılmış bir referandum olacaktır. Dolayısıyla neresinden bakarsak bakalım Kuzey Irak yönetiminin bu maceradan bu sevdadan vazgeçmesi gerekir."

Başbakan Binali Yıldırım: Haklarımı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi 8 Haziran itibari ile referanduma gitme kararı aldı. Bu kararın dünya kamuoyuna açıklanmasından itibaren Türkiye olarak bunun çok yanlış olacağını defalarca ifade ettik ve kendilerine de bu yanlış karardan vazgeçmeleri gerektiğini defalarca kez söyledik.

"BU KARARA HERKES KARŞI"

Geldiğimiz noktaya baktığımızda bu karara hiç bir destek yok. Hemen hemen bütün ülkeler bu referandumun yanlış olduğunu yapılmaması gerektiğini söylediler. Şu ana kadar burada herhangi bir değişiklik yok. Meselenin kaynağı olan IKYB yönetimi ile Irak yönetimi arasındaki hakların tam olarak uygulanmadığı yönünde şikayet var. Biz bu konuda gerekli yarımı yapar aranızdaki sorunu çözeriz diye teklif götürdük.

"BU BİZİM ULUSAL GÜVENLİK MESELEMİZDİR"

Bu referandumun gerçekleşmesi Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye haklarını kullanmakta kararlıdır. Nedir bu anlaşmalar, Lozan, Ankara anlaşması, Türkiye Irak sınır güvenliği anlaşması. İşin özü şudur, Gerek Irak,gerek Suriye'de değişikliğe gidecek herhangi bir girişim anlaşmalardan doğan haklarımız içinde Türkiye'nin kabul etmeyeceği bir sonuçtur.

BARZANİ'YE ÇAĞRI

Buradan bir çağrı daha yapıyorum, henüz süre bitmedi Barzani bu inattan vazgeçmeli. Gelen tezkere güney sınırında olabilecek her türlü tehdide karşı müdahale hakkını veriyor.

BİZE ULAŞIN