Hava durumu: 22 Eylül güncel hava durumu! Bugün İstanbul'da hava nasıl olacak? İstanbul'da dolu yağacak mı?

İstanbul'da hava durumu nasıl olacak? Dolu yağacak mı? İstanbul bu sabah güne yağmurla başladı. Hem Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hem de AKOM'dan uyarı yapıldı. İstanbul'da dolu yağışı olacak mı?

Hava durumu: 22 Eylül güncel hava durumu! Bugün İstanbul'da hava nasıl olacak? İstanbul'da dolu yağacak mı?

İstanbul bu sabah güne yağmurla başladı. Hem Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hem de AKOM'dan uyarı yapıldı. İstanbul'da dolu yağışı olacak mı?

İstanbul'da beklenen yağmur ve dolu etkili oldu

İstanbul'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, yerini yağışa bıraktı. Mega kentte art arda çakan şimşekler gökyüzünü adeta aydınlattı. Şimşeklerin ardından yoğun bir şekilde yağmur yağmaya başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ekipleri İstanbul için akşam saatlerinden itibaren gök gürültülü yağmur ve şimşek uyarısı yapmıştı. Yapılan uyarıların ardından yağmur akşam saatlerinde yer yer etkili olmaya başladı.

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ İÇİN TIKLAYIN

METEOROLOJİ UYARIYOR

İstanbul'da etkili olmaya başlayan yağışın cumartesi gününe kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının da hissedilir derecede düşeceği belirtiliyor. Pazar günü güneş yüzünü gösterse de salı günü yağışların İstanbul'a geri dönmesi ve etkili olması bekleniyor.

İstanbul'a giriş yaptı! Kısa süreli şiddetli yağışa dikkat

İstanbul'da iki haftadır etkili olan ve dün eylül ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı aşırı sıcak hava, bugün yerini sonbahara bıraktı. Kente boğaz hattından yaklaşan yağış getiren bulutlar, meteoroloji radarına yansıdı. Saat 14.10 sıralarında Bakırköy sahilinde başlayan yağış, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Yağmura hazırlıksız yakalananlar duraklara sığındı. Kısa süreli gök gürültülü şiddetli yağış ve dolunun özellikle İstanbul'un Avrupa Yakası'nda etkili olması bekleniyor.

AKOM UYARDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de (AKOM) açıklama yaparak vatandaşları uyardı. AKOM'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporuna göre; İstanbul başta olmak üzere, yurdumuzun kuzey ve batı kesimleri akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına girecek. Öğleden sonra İstanbul Avrupa yakası ile boğaz çevresinde, akşam saatlerinde sonra il genelinde yerel olarak gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışın Cuma sabah saatlerinde Anadolu Yakası başta olmak üzere etkisini arttırması bekleniyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması ve metrekareye 10 ile 40 kg arası yağış düşeceği tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgâr, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, İtfaiye, İSKİ ve diğer birimler alarma geçti. İlçe Belediye Başkanlıkları hava tahmin raporları doğrultusunda AKOM tarafından bilgilendirildi ve uyarıldı."

HAVA SICAKLIĞI 8 DERECE DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı Marmara ve Ege ile Batı Karadeniz kıyılarında 4 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu'nun batısı, İç Ege ve Göller yöresinde yer yer kuvvetlice (30-50 km/sa) esecek.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimleri parçalı bulutlu 35

İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu, kuzeybatı kesimleri ile gece saatlerinden sonra il geneli aralıklı olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29

İzmir: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimleri parçalı bulutlu 30

Adana: Parçalı ve az bulutlu 34

Antalya: Az bulutlu ve açık 30

Samsun: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra parçalı bulutlu 30

Trabzon: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra parçalı bulutlu 27

Erzurum: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra parçalı bulutlu 27

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 36

BİZE ULAŞIN