Kaynak tokatçısına 270 yıl hapis istemi

17-25 Aralık sonrası deşifre olunca finans kaynakları azalan FETÖ, Atasoy’un kurduğu paravan şirketlerle piyasayı dolandırdı. 4 milyon lira, Kaynak Holding üzerinden örgüte aktarıldı. FETÖ’cü hâkim ve savcıların örtbas etmeye çalıştığı soruşturma 3 yıl sonra tamamlandı. 26 mağdur davacı konumunda...

Kaynak tokatçısına 270 yıl hapis istemi
17-25 Aralık sonrası finans sıkıntısı çeken FETÖ'ye Kaynak Holding üzerinden para aktarmak için ucuz araba vaadiyle kurdukları şirketle vatandaşları 4 milyon TL dolandıran Güngör Atasoy ile ilgili soruşturma 3 yıl sonra tamamlandı. Dolandırıcılığın yanı sıra şirketi üzerinden 15 milyon TL'den fazla himmet parasının Kaynak'a aktardığını itiraf eden Atasoy hakkında 270 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HER MAĞDURİYETE 10 YIL
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015 yılında yürüttüğü bir dolandırıcılık soruşturmasından FETÖ'nün ana finans kaynağı Kaynak Holding çıkmıştı. Soruşturma sanığı Güngör Atasoy'un, icralardan ucuz araba vaadiyle birçok kişiyi dolandırdığı ve bu yolla temin ettiği 4 milyon TL'yi FETÖ'cü abilerinin talimatıyla kurduğu paravan şirket üzerinden Kaynak Holding'e aktardığı ifadesiyle ortaya çıkmıştı. Yine toplanan himmet 15 milyondan fazla himmet parası da aynı şekilde Kaynak'a aktarılmıştı.
Uzun bir süre FETÖ'cü kripto hakim ve savcılar tarafından bitirilmesi engellenen soruşturma, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlandı ve Güngör Atasoy hakkında 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde davası açıldı. 26 mağdurun bulunduğu davanın tek sanığı Güngör Atasoy hakkında, "Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçundan dava açıldı. Atasoy'un 26 kişi dolandırdığı iddiasıyla 260 yıla kadar, FETÖ'ye finansman sağlamak suçundan ise 10 yıla kadar hapsi talep edildi.

PARAYI ÇUVALLARLA TESLİM ETTİ
İddianameye göre Atasoy, Kaynak Holding yöneticileri Naci Tosun, Fatih Özyılmaz, İbrahim Seven'in talimatları doğrultusunda Kuzey Atlantik İnşaat Danışmanlık Gıda Turizm İmalat Sanayi adıyla bir şirket kurdu. Kaynak Holding'e nakit para sağlamak amacıyla çevresine kendisini Şekerbank'ın avukatı ya da müfettişi olarak tanıttı. Atasoy, ucuz araç vaadiyle vatandaştan topladığı 4 milyon lirayı çuvallarla Kaynak Holding'e bizzat elden teslim etti.

DOSYAYA BAKAN 3 SAVCI FETÖ'DEN İHRAÇ EDİLDİ
15 Temmuz öncesi mağdurların şikayeti üzerine Ankara'da soruşturmalar başlatıldı. Soruşturma bir yıldan fazla sürmesine rağmen iddianame düzenlenmedi. Dosyaya bakan 3 savcı meslekten ihraç edildi. Dosya daha sonra İstanbul'a gönderildi.
BİZE ULAŞIN