Referanduma karşı ortak tavır

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın kritik zirvesinden, IKBY’nin 25 Eylül’de yapacağı referanduma karşı mutabakat çıktı. Lotte Palace Otel'de yaklaşık bir saat süren zirve öncesinde açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Ülkelerimiz arasında harika bir dostluk var. Bence biz şu anda hiç olmadığımız kadar yakınız ve bunun büyük bölümü kişisel ilişkilerle alakalı" dedi.

Referanduma karşı ortak tavır

BM'nin 72. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarının son gününde ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

"HİÇ OLMADIĞIMIZ KADAR YAKINIZ"

Lotte Palace Otel'de yaklaşık bir saat süren zirve öncesinde açıklama yapan ABD Başkanı Trump, şunları kaydetti:

"Arkadaşım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tanımak büyük bir şeref ve ayrıcalık. O, dünyanın zor bir bölgesinde çalışıyor. Çok, çok ilgili ve açık olmak gerekirse çok puan topluyor ve ABD ile de birlikte çalışıyor. Ülkelerimiz arasında harika bir dostluk var. Bence biz şu anda hiç olmadığımız kadar yakınız ve bunun büyük bölümü kişisel ilişkilerle alakalı."

"SİZİ ABD'DE GÖRMEK BÜYÜK BİR ŞEREF"

Erdoğan'a teşekkür eden Trump, açıklamasını "Sizi ABD'de görmek büyük bir şeref" sözüyle tamamladı.

Trump: Erdoğan'ı ağırlamak harika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a "Değerli dostum Donald" diye hitap etti. Trump da "Arkadaşım Erdoğan'ı ABD'de görmek büyük bir şeref" dedi.CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "BM Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğum Amerika'da değerli dostum Donald ile bugün heyetlerarası ve ikili görüşmeyi gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki gerek ABD-Türkiye ilişkileri, gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine çok çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

"Görüşmede, bölgesel meselelerin çözümü için işbirliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalınmıştır. İki lider, 25 Eylül'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gerçekleştirmeyi planladığı referanduma karşı olduklarını ifade ederek, bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağını vurgulamışlardır."

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin heyetlerarası bölümüne, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Görüşmenin iyi geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik zirveyle ABD programını da tamamladı.

Bu arada Erdoğan, geçen ABD ziyaretinde teröristlerin provokasyonuna müdahale ettiği için haksız bir şekilde tutuklanan Eyüp Yıldırım'ın ailesiyle de bir araya geldi.


"ESAD'IN İKTİDARDA KALMASI CİNAYET"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesi öncesinde de Reuters ajansının sorularını yanıtladı:

(Feto'nun ABD'den iadesi) Gerekli olan bütün prosedür işledi bu adamlar henüz yargıda değil bunu bize verin niye vermiyorsunuz. Ülkemizde idam yok, onları bize verebilirsiniz. 85 koliyi Obama döneminde verdik. PKK aynı şekilde örgütleniyor. Biz 12 teröristi iade ettik. ABD gibi adeta demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkede teröristlerin verilmemesi bizi üzmektedir. Bizde herhangi bir terörist olunca hemen vermemizi istiyorlar bu adil değil.

(Irak tezkeresi) MGK'yı (bugün) yapacağız, ardından Bakanlar Kurulu'nu yapacağız. Buradaki yaptırımlar neler olacak etraflıca görüşeceğiz. Yaptırımların zamanlamasını açıklamasını Bakanlar Kurulu'ndan sonra hükümetimiz yapacaktır. Yol haritasının gereği neyse adımlarımızı atacağız. Tezkere çıkarsa, süreç farklı ilerleyecek.

(Suriye'deki gelişmeler) Biz Esad'ın Suriye'de iktidarda kalmasını cinayet olarak görüyoruz. Devlet terörü estiren biridir. 1 milyon insanı öldüren biridir. Kimyasal ve konvansiyonel silah kullanan birinin demokratik bir ülkede kalması düşünülebilir mi? Suriye halkı kendini yönetecek birini bulmalı. Suriye halkının en ideal şekilde çözeceğine inanıyoruz.

Yapılan üçlü çalışmalardan sonra Astana süreci başlamıştır. Çatışmasızlık bölgesi ile ilgili iyi gidiyordu ancak merkezde hastanenin vurulması bizi endişeye sevk etmiştir. İdlib'deki çatışmasızlık bölgesinde Rusya'nın güvenlik tedbiri var içerde Türkiye'nin tedbiri var. Şu an itibariyle Rusya ile Türkiye bu konudaki görüşmesini sürdürüyor. Pazartesi gibi sayın Putin'le görüşmem olacak. Hafta içi Ankara'da yemek yiyeceğiz, bu konuları hep konuşacağız. 4 Ekim'de İran'a gideceğim.

BİZE ULAŞIN