Haklarımızı kullanmakta kararlıyız

Başbakan Yıldırım Barzani’ye Lozan’ı hatırlattı ve uyardı: Bu sevdadan vazgeç. Referandum bölgeye hayır getirmez

Haklarımızı kullanmakta kararlıyız
Başbakan Binali Yıldırım Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'ye seslenerek "Bu inattan, bu sevdadan vazgeç" uyarısında bulundu. Lozan Anlaşması'na dikkat çekerek "Türkiye ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlı" ifadesini kullanan Yıldırım şu açıklamaları yaptı:
Nedir bu anlaşmalar? Lozan Anlaşması, Madde 3, Madde 16. 1926 Ankara Anlaşması, 1946 Türkiye ile Irak Arasında Dostluk, İyi Komşuluk Anlaşması ve 1983 Türkiye-Irak Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması. Kısacası işin özü şudur: Gerek Suriye'de gerekse Irak'ta mevcut statülerde, bu devletlerin statülerinde değişikliğe gidecek herhangi bir girişim, anlaşmalardan doğan haklarımız çerçevesinde Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceği bir sonuçtur. Bunun gereği de yapılacaktır. Bütün dünyanın karşı çıktığı bu referandum bölgedeki Kürt kardeşlerimize hayırlar getirmez. Bölgede PKK, DEAŞ, PYD/YPG terör örgütleriyle mücadele var. Sorunlara yeni sorunlar eklemekten kaçınmak gerek.
İhtilaflı bölgelerin, 'Kerkük'ün meseleye dahil edilmesi apayrı bir fecaat. Esasen orijinal nüfusuna göre Kerkük'ün yüzde 70'i Türkmen. Dolayısıyla demografi yapı değiştirilmiş olduğu için orada yapılabilecek bir referandum aslında yanlış kişilere sorularak yapılmış olacaktır. Bu tamamen hukuksuz bir durumdur.
Tezkere, Türkiye'nin güney kara hudutları ötesinde ve mücavirinde olabilecek her türlü milli güvenliği tehdit edecek gelişmelere karşı müdahale hakkını veriyor. Asker gönderme hakkını veriyor.
BİZE ULAŞIN