Kefken’de can pazarı

İç savaş korkusuyla Kuzey Irak’tan kaçan göçmenleri taşıyan tekne battı: 21 kişi öldü, 40 kişi kurtarıldı, 9 kişi ise kayıp

Kefken’de can pazarı
Referanduma gitmeye hazırlanan Kuzey Irak'tan iç savaş korkusuyla kaçan mültecilerin içinde bulunduğu tekne Kocaeli'nin Kefken açıklarında battı. Olayda 21 göçmen hayatını kaybetti, 40 göçmen kurtarıldı, 9 kişinin ise kayıp olduğu öğrenildi. Kayıpların bulunması için başlatılan çalışmalar geç saatlere kadar devam etti.

LİMANA SEYYAR HASTANE
Kandıra ilçesi Kefken bölgesinde dün sabah kaçakların içinde bulunduğu balıkçı teknesinin battığı ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı botu harekete geçti. Bölgeye ulaşan ekipler ve ticari gemiler tarafından 40 kişi kurtarılırken, 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Sağ kurtarılan göçmenler, teknede onlarca kişinin daha olduğunu söyleyince aramakurtarma çalışmaları başlatıldı. Kurtarılan göçmenler Kefken Limanı'na getirilerek limanda kurulan seyyar hastanede sağlık kontrolünden geçirildi. Durumu ağır olan 8.5 aylık hamile kadın helikopterle Kocaeli'ndeki bir hastaneye sevk edildi. Ancak tüm müdahalelere rağmen karnındaki bebeği hayatını kaybetti. Bölgeye destek amacıyla 1 Sahil Güvenlik uçağı, 1 helikopterli Sahil Güvenlik korveti, 2 Sahil Güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 1 uçak, 1 helikopter ve 2 karakol gemisi ve 1 kurtarma botu gönderildi.

ROMANYA'YA GİDECEKLERDİ
Göçmenlerin, referanduma hazırlanan Kuzey Irak'ta iç savaş çıkacak korkusu ile Romanya'ya gitmek üzere iki gün önce Zonguldak'a geldikleri ve sahilden tekneyle yola çıktıkları öğrenildi.
BİZE ULAŞIN