Faşist cezaya tepki çığ gibi

Faşist cezaya tepki çığ gibi

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk:
Büyük Türkiye'nin sesi SABAH'a dayanamıyorlar
Almanya'nın bu tavrı SABAH'a değil, Türkiye'yedir. Almanya ciddi anlamda Türkfobia krizi içerisindedir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'nin 15 yılda geldiği nokta Almanya'yı ciddi anlamda ürkütmektedir. Dolayısıyla Almanya hala Türkiye'yi 1960'lardaki işçi olarak görmeyi tercih etmektedir. Ama böyle bir Türkiye artık yok. Geçmişte boyun büken liderlere alıştıkları için güçlü Türkiye'yi hazmemiyorlar. Gazetesi de bu büyük Türkiye'nin sesi olduğu için tahammül edemiyorlar. SABAH doğru bir iş yapıyor. Bence artık Rusça, Fransızca ve Hollandaca da çıkmalıdır.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Sekreteri Bülent Bilgi:
Baskıcı uygulamalarla ilgili şikâyet yağıyor
Almanya, Türk hükümetinin politikasını tasnif eden muhafazakar insanlara inanılmaz baskı kuruyor. İnsanlar korku içerisinde. Bize sayısız şikayet geliyor. İsimlerini veremiyorlar. Vergi dairesi Türk hükümetini desteklediğine kanaat getirdiği insanlar ve kurumlar üzerinde baskı oluşturuyor. Tatilden dönen başörtülü kadınlarımızın, gümrük memurları başörtülerini açtırmak istiyor. Cumhurbaşkanımız'ı destekleyici yazı yazanı sindirmeye çalışıyorlar. Basın özgürlüğü ve evrensel değerlerden bahsedip işine gelmeyince, kendinden olmayanı susturmak doğru değil.

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner:
Yıllardır oynanan oyun artık bozulmalı
Hukukun dışında çıkıp siyasi bir baskı ile susturma politikasını tasnif etmek mümkün değil. Siyasi bir kararı hukuka uydurabilirler. Daha önce derneklerimize yapılan baskılarda bunun örneğini gördük. Bir medya kuruluşunu susturmaya çalışmak hukuk devletine yakışmaz. Türk basını Almanya'daki Türk toplumu için önemli. Benim insanım Alman medyasında sesini duyuramıyor. Dernek olarak yaptığımız açıklamaların binde birini bile yayınlamıyorlar. İşlerine gelmeyen açıklamalara yer vermiyorlar. Basın yayın organlarımız susmamalı, susturulmamalı. Yıllardır oynanan oyun son bulmalı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto:
Hem SABAH'a hem Türk halkına haksızlık
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak medyanın evrensel boyutta korunmasından yanayız. Medya haklarının ihlal edilmesi demokrasi açısından sakıncalıdır. Zaten icra edilmesi zor meslek olan gazetecilikle ilgili bu baskılar zorluğu ikiye katlamaktadır. Kendilerini demokrasinin koruyucusu ilan eden ülkelerin sınırları içerisinde yayın yapan gazetelere baskı yapmaları yanlış bir tutumdur. SABAH Avrupa'ya da Almanya gibi bir ülkede yapılan haksızlığı doğru bulmuyoruz. Medyaya yapılan haksızlık doğrudan bilgi alma hakkına sahip Türk halkına yapılmış demektir" dedi.
BİZE ULAŞIN