IKBY Başkanı Barzani: Bağdat ile yapıcı görüşmeler yapmaya hazırız

IKBY Başkanı Barzani, "Bağdat ile uzun sürecek ve yapıcı görüşmeler yapmaya hazırız. Elbette Bağdat ile görüşmelerimiz başarısızlığa uğrayan ortaklık üzerinde olmayacaktır." dedi.

IKBY Başkanı Barzani: Bağdat ile yapıcı görüşmeler yapmaya hazırız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bundan sonra Bağdat ile görüşmelerinin, başarısızlığa uğrayan ortaklığın canlandırılması için değil ancak "nasıl iyi komşu olabilecekleri" üzerinde yapılacağını söyledi.

Barzani, Erbil'in Selahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda, yarın yapılacak "anayasaya aykırı" referandum hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Halkın yarın sandık başına gitmesini isteyen Barzani, referandumun, IKBY halkının nasıl yaşamak istediğini belirleyecek ilk adım niteliğinde olduğunu ifade etti.

"SINIRLARIN ÇİZİLMESİ VE EMRİVAKİNİN DAYATILMASI ANLAMINA GELMİYOR"

Referandumun uzun bir süreç olduğunu dile getiren Barzani, 26 Eylül sonrasına ilişkin şunları söyledi:

"Bağdat ile uzun sürecek ve yapıcı görüşmeler yapmaya hazırız. Referandum, sınırların çizilmesi ve emrivakinin dayatılması anlamına gelmiyor. Elbette Bağdat ile görüşmelerimiz başarısızlığa uğrayan ortaklık üzerinde olmayacaktır. Bu saatten sonra Bağdat ile yapacağımız görüşmeler daha çok nasıl iyi komşu kalabiliriz üzerinde olacaktır."

Barzani, "Acı felaketlerin bir daha yaşanmayacağı garantisini sadece bağımsızlığın verebileceği kanaatine vardık." dedi.

"KÜRT HALKININ VARLIĞININ İNKARINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR"

Uluslararası toplum ve Bağdat ile Irak'ın sorunlarının çözülmesi için birçok yolu denediklerini dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Bizi bu yola iten Bağdat'ın kendisidir. Geçen yıl Bağdat'ta yaptığımız ziyarette, 'ülkede gerçek bir ortaklığın kalmadığını, bunun başarısızlığa uğradığını' söyledik. İki iyi komşu olabiliriz dedik. Bunu çok iyi bir şekilde kabul ettiklerini söylediler. Daha sonra referandum kararı alınca bazı taraflar bunu bir sürpriz olarak kabul etti. Çaresiz kaldığımızdan dolayı, herkese 25 Eylül'de referanduma gideceğimizi, Irak ile ortaklığımızın bittiğini söylemiştik."

"Neden böyle bir karar aldıklarının" sorgulanmadığını ve doğrudan tehditler savrulduğunu savunan Barzani, "100 yıl içerisinde ortaya çıkan, Kürt halkının varlığının inkarından başka bir şey değildir. Demokratik bir şekilde Kürt halkının ne düşündüğünü öğrenmek neden suç olsun? Enfal kampanyası ve savaş uçakları Kürtleri bombalarken referandumdan mı bahsettik?" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN