Bölgeyi kan deryasına çevirmenin kimseye faydası yok

Bölgeyi kan deryasına çevirmenin kimseye faydası yok
Referandumda ısrarcı olan Barzani'ye dün hükümet temsilcilerinden tepki yağdı. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Bölgede yeni nifak tohumları ekmenin, bölgeyi yeni bir kan deryasına çevirmenin başta Kuzey Irak halkı olmak üzere hiç kimseye bir faydası yok. Türkiye, bölgenin daha büyük bir kargaşaya girmemesi, bölge halkının daha fazla ızdırap çekmemesi için alınması gereken tüm tedbirleri çekinmeden alacaktır. Ama bu tedbirlerin başta bölge halkı olmak üzere bütün coğrafyanın daha büyük bir felakete sürüklenmesini engellemek için alınacağının bilinmesi lazım" dedi. Diğer tepkiler ise şöyle:
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: Sadece bir ırki ayrılığa dayalı devlet kurmaya çalıştığınız zaman gerçekten bunun sonu yok. Önemli olan insanların huzur içinde olması. 'Benim 16 yaşındaki hayalim' diyor, Barzani bunu söylüyor. İhtiraslar var. Anormal, anlamsız, saçma bir romantizm var belki. Önemli olan politikacıların istekleri, talepleri, ihtirasları mıdır yoksa önemli olan orada yaşayan halkın huzuru mudur? Türkiye Cumhuriyeti olarak masaya koyduğumuz yaptırımların hiçbiri bu bölgede yaşayan halklara karşı değil.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Türkiye'nin Lozan Antlaşması'ndan, Ankara Antlaşması'ndan Irak ile Türkiye arasında ikili anlaşmalardan doğan hakları vardır. Biz bunları gözetmeye devam edeceğiz.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Ne yapsanız da ne etseniz de hangi tezgahı ortaya koysanız da bu coğrafyada Türkiye hakimiyetini engelleyemeyeceksiniz.
BİZE ULAŞIN