Erdoğan: IKBY geri adım atmalı! Silahlı kuvvetler boşuna orada değil...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da düzenlenen Kamu Denetçiliği konferansında konuştu. Kuzey Irak'taki referandumla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan "Gayrimeşrudur. Tanımıyoruz ve bir gece ansızın gelebiliriz" dedi. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Erdoğan: IKBY geri adım atmalı! Silahlı kuvvetler boşuna orada değil...

BU REFERANDU BURAM BURAM FIRSATÇILIK KOKUYOR

"Kuzey Irak'taki referandum ülkenin içinden geçtiği duruma bakıldığında buram buram fırsatçılık kokan bir adımdır. Bölge bir aşiretin hayat alanı değildir. Orada Türkmen ve Arap kardeşlerimizin hakları vardır.

SONUCUNA BAKMAKSIZIN YOK SAYIYORUZ; GAYRİMEŞRUDUR

Bu referandumu sonucuna bakmaksızın yok hükmünde kabul ediyoruz ve gayrimeşru sayıyoruz. Bir defa Irak'ın federal yapısı bunların yaptığı referandumu kabul etmiyor. Anayasa Mahkemeleri de açıkladı.

VANAYI KAPATTIĞIMIZ ANDA...

Bir taraftan da bütün adımları atıyoruz. Atacağız. Boşuna silahlı kuvvetler orada değil. Giriş çıkışlarda gerekli adımlar atılıyor. Petrolü kime satacak? Bir defa vana bizde. Onu da kapattığımızda o iş de bitti. Taviz yok.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ

IKBY bu adımdan geri adım atmalı. Aynı şekilde Suriye'nin kuzeyinde de herhangi bir örgütün devletleşmesi falan filan bunlar boş hayalden başka bir şey değildir. Dedim ya "Bir gece ansızın gelebiliriz"

BİZE ULAŞIN