Gayri meşrudur yok hükmündedir

Başbakan Yıldırım, Kuzey Irak’ta bugün yapılacak referandumun Türkiye için yok hükmünde olduğunu açıkladı. Yıldırım, “Hesabını Kürtlerden, Araplardan, Türkmenlerden değil bu yanlışta ısrar edenlerden soracağız” ifadesini kullandı

Gayri meşrudur yok hükmündedir
Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilecek referandumu değerlendirirken, "Sınırımızda statü değişikliğini asla hoş göremeyiz. Olacakların baş sorumlusu IKBY'dir" dedi ve şu açıklamalarda bulundu:

KÜRT YÖNETİMİ SORUMLU:
Muhtemel gelişmelerden, bu referanduma tek başına, halkına danışmadan karar veren, dünyada bütün milletlerin karşı çıktığı, BM de karşı olmasına rağmen bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi birinci derece sorumlu olacaktır. Belirli insanların, yöneticilerin hırsı, uçuk hayalleri yüzünden o bölge insanına, Kürt kardeşlerimize bu zulmü reva görenler, elbette bunun hesabını kendi halklarına başta olmak üzere, bu işe karşı çıkan herkese vereceklerdir. Onun için bu işlerin çözüm yolu; tek taraflı ve hiçbir şekilde ikazlara kulak asmadan gayri meşru bir referandum kararı değildir. Bu işin yolun oturup konuşmaktır. Sorunları müzakere edip, suhuletle ele almaktır.

ASLA HOŞ GÖRMEYECEĞİZ:
Üzülerek ifade ediyorum, müttefik bazı ülkelerin kısa vadeli çıkarları adına iş tuttukları terör örgütleri Türkiye'nin milli güvenliği için tehdit oluşturuyor. Bugün için değil, gelecekte de yeni çatışma alanlarının oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler. Güney sınırlarımızda herhangi bir şekilde yeni oluşumlar Türkiye tarafından asla hoş görülemez. Kuzey Irak'ta bugün yapılacak referandum gayri meşrudur ve yok hükmündedir.

YARDIM ELİMİZİ UZATACAĞIZ:
Şunu iyi bilsinler ki biz, bölgenin istikrarı için, bölgede yaşayan ve uzun süreden beri DEAŞ teröründen, PKK teröründen, otorite boşluğundan büyük sıkıntılar çeken oradaki insanlara yardım elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, bunun hesabını Kürtlerden, Araplardan, Türkmenlerden değil bu yanlışta ısrar edenlerden soracağız.
BİZE ULAŞIN