Son Dakika: Barzani’nin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşamıyorum’ açıklamasına Ankara’dan çok sert yanıt!

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, A Haber’de gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Barzani'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ulaşmaya çalıştığı ancak ulaşamadığı yönündeki açıklamalarına çok sert sözlerle tepki gösteren Bakan Çelik, şunları kaydetti: Ulaşmaya çalışıyor ve ulaşamıyorsa demek ki Cumhurbaşkanımız buna olumlu bakmıyor demektir.

Son Dakika: Barzani’nin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşamıyorum’ açıklamasına Ankara’dan çok sert yanıt!

AB Bakanı Ömer Çelik, A Haber'de IKYB'nin tartışmalı referandumu ve Almanya'daki seçimin sonuçları gibi gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Erdoğan'a ulaşamıyoruz diyen Barzani'ye hükümetten sert yanıt!

"IRAK'TA YAŞAYAN BÜTÜN TOPLULUKLAR ZARAR GÖRECEK"

Kuzey Irak'taki referandumun Barzani'nin anlattığı şekilde bölgenin istikrarına ya da Kürtlerin geleceğine faydası olmayacağını dile getiren Çelik, bu konunun sadece Kürtlerin değil, Irak'taki diğer unsurların da birlikte yaşama iradesine büyük bir darbe vurduğunu söyledi. Irak'ta zaten kırılgan bir süreç varken, Barzani'nin bu girişiminin süreci tamamen parçaladığını ifade eden Çelik, Kerkük'ün bu sürece katılması ve burada tek taraflı bir fiili durum ortaya çıkarılmasının çok daha büyük çatışmaları tetikleyeceğinin altını çizdi. Çelik, "Irak'ta yaşayan bütün topluluklara zarar verecek, onların geleceğine darbe vuracak, zaten mevcut tehlikeleri daha da kışkırtacak bir girişimde bulunuyor Barzani." diye konuştu.

NEÇİRVAN BARZANİ'YE SERT YANIT!

Barzani'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ulaşmaya çalıştığı ancak ulaşamadığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çelik, Mesut ve Neçirvan Barzani'nin Türkiye'de doğrudan iletişim kanallarına açık kimseler olduğunu belirtti. Türkiye'nin bugüne kadar hep onların yanında olduğunu dile getiren Çelik, dolayısıyla istemeleri halinde bu kararı almadan önce Türkiye ile istişarelerde bulunabileceklerini vurguladı. Bakan Çelik, Neçirvan Barzani'nin açıklamalarını şu ifadelerle değerlendirdi: Ulaşmaya çalışıyor ve ulaşamıyorsa demek ki Cumhurbaşkanımız buna olumlu bakmıyor demektir. Neçirvan Barzani'ye şunu söylemek gerekir, neden bu kararı almadan önce Türkiye'nin bu karara nasıl tepki göstereceğini ele almadınız. Ya da bu kararla ilgili açıklama yapmadan önce neden Türkiye'ye gelipte bir istişare içine girmediniz. Dolayısıyla kararı aldıktan sonra biz ulaşmaya çalışıyoruz açıklaması, Neçirvan Barzani'nin bu açıklamasının herhangi bir olumlu katkısı olmayacaktır.

BİZE ULAŞIN