Hazmedemiyorlar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya’nın SABAH Avrupa’ya kestiği rekor cezaya tepki gösterdi: Almanya’da basın özgürlüğü yok. Tüm basın, sistemin kontrolü altında

Hazmedemiyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'da SABAH Avrupa'ya kesilen cezalarla ilgili değerlendirme yaparken "Sabah grubu milli bir duruş sergilediği için hazzetmiyorlar" diye konuştu. aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün programına konuk olan Bakan Çavuşoğlu, Almanya'nın Avrupa Sabah'a yaptığı baskılarla ilgili şunları kaydetti:

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK
Hoşlarına gitmeyen yayınlar olunca bu tür baskılara başvuruyorlar. Almanya bu şekilde medyayı kontrol altında tutmaya çalışıyor. Sabah grubu milli bir duruş sergilediği için hazzetmiyorlar. Almanya'da basın özgürlüğü yok. Almanya'da tüm basın, sistemin kontrolü altında.

O CEZANIN NEDENİ...
Nedeni gayet belli. Kendi hoşuna gitmeyen yayınlar olduğu zaman ve medyayı baskı altına almak için bu yönteme başvuruyorlar. Esasen Almanya'da sistem tüm basını bu şekilde kontrol altında tutuyor. O en büyük gazetelere, televizyonlara bakın; hepsine çok ciddi cezalar yazarak kontrol altında tutuyorlar. Önce ceza yazarak, 3-5 milyon euro cezalandırıyorlar, kontrol altına aldıktan sonra da ödüllendiriyorlar. Yani bu sefer de, ilave yardımlar yaparak, ilanlar, şunlar, bunlar tamamen kontrol altında tutuyorlar. Ben daha önce de söyledim, bugün de söylüyorum; Almanya'da sağda solda fark etmez, tüm basın, sistemin kontrolü altındadır ve özgürlüğü de yoktur. Bu benim net bildiğim bir şeydir. SABAH'a yazılan cezanın nedeni de budur. 'Tepenizdeyiz, dediklerimize uyacaksınız' demektir. Kendi gazetelerine, TV'lerine yaptıklarını, şimdi SABAH Grubu'na da yapıyorlar. SABAH, her gün yayınlarında Türkiye'ye küfretseydi, PKK'yı övseydi mutlaka ödüllendirirlerdi. SABAH Grubu milli bir duruş sergilediği için hazzetmiyorlar.
(Almanya'da 'Türkiye karşıtlığı' üzerine kurulan seçim kampanyası) Umarım bundan ders alırlar. Bu söylemle yüzde 13.5 oy alan aşırı sağ AfD partisini meşrulaştırıyorlar. İlişkilerimiz her zaman normaldi ve geliştirmek istiyoruz.

BÖYLE SONUÇ ALAMAZ
Almanya'yla tarihimizde hiç kötü olmamışız. Derdiniz ne Türkiye ile? Büyük bir kıskançlık var; Türkiye artık güçlenerek yoluna devam ediyor, kimseye bağlı değil. Elbette uluslararası sorumluluğunu ve yükümlülüğünü bilen bir ülke. Almanya normalleşmede bir adım atarsa biz iki adım atarız. Almanya hatalarından ders almalı; Türkiye'ye patronluk taslayarak sonuç alınamaz.

BİZE ULAŞIN