İhanet mesajlarından böyle kurtulmak istedi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara ile İstanbul arasında koordineyi sağladığı belirtilen eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurumsal Dönüşüm Şube Müdürü Kurmay Albay Muzaffer Düzenli, kalkışmadan birkaç gün önce Akıncı Üssü'nde darbe teklifi aldığını söyledi. WhatsApp grubundaki mesajları ise kendisinin yazmadığını iddia eden Düzenli, "Akıncılar Üssü'nde 15 Temmuz'da görüştüğüm kişi, masanın üzerine koyduğum cep telefonumu alıp bileklerime plastik kelepçe takarak, beni odada bıraktı. 16 Temmuz sabahına kadar, odada tek başına enterne edildim" dedi. Önceki duruşmada ise Kurmay Albay Müslüm Kaya, eşinin adını söyleyen hâkime "Tanımıyorum" yanıtını vermişti.

İhanet mesajlarından böyle kurtulmak istedi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi'nde görülen 9'u firari 15'i tutuklu 24 sanığın yargılandığı davada 11'inci duruşma yapıldı. Darbenin İstanbul ayağını koordine eden eski Kurmay Albay Muzaffer Düzenli, Genelkurmay davası ile Akıncı davasında da tutuklu yargılandığını anımsatarak, yargılandığı davaların birleştirilmesini istedi.

Darbe girişiminden birkaç gün önce iş yemeği için Akıncı Üssü'ne davet edildiğini, sivil olarak gittiği hava üssünde darbe teklifi aldığını söyleyen Düzenli, şu şekilde savunma yaptı: "Bina (filo) girişinde tam teçhizatlı personelin beklediğini gördüm. Beni karşılayan bu kişiler, binadaki küçük bir odaya aldı. Binada benimle konuşan kişi, 'TSK'nın emir komuta bütünlüğü içinde yönetime el koyacağını söyleyerek benim de katılmamı istedi. Bilgi ve tecrübemden istifade etmek istediklerini, karşılığını alacağımı söyledi. Çekincelerimi ifade ederek, böylesine önemli bir konuya kısa sürede yanıt veremeyeceğimi söyledim, bir iki gün düşünme zamanı istedim. Bu kişinin beklentilerini karşılamadığından dolayı sert bir tutumla karşı karşıya kaldım. Masamın üzerine koyduğum cep telefonumu alıp bileklerime plastik kelepçe takarak, beni odada bıraktılar. 16 Temmuz sabahına kadar odada tek başına enterne edildim."

YALANLA KURTULMAK İSTEDİ
Darbe gecesi İstanbul'da "Yurtta Sulh Biziz" adıyla oluşturulan WhatsApp grubunda yazılan mesajların kendisine ait olmadığını iddia eden Düzenli, "Mahkemenin WhatsApp şirketinden yazışmaların bana ait olduğuna dair rapor talep etmesini istiyorum. Bu yazışmalar gerçekse Akıncılar'da telefonuma el koyanlar tarafından yazılmış ve tanınırlığım da istismar edilerek bazı kişiler yönlendirilmiş olabilir veya bilgi sistemleri ve teknolojilerin teknik olanaklarını kullanan karanlık kişiler, bu yazışmaları bana ait hatla kendi sistemleri üzerinden gerçekleştirmiş olabilir" dedi.
Düzenli, 15 Temmuz öncesinde İstanbul'da yapılan darbe toplantılarının da aslında görüş alışverişi ve kurumsal farkındalık amacıyla yapıldığını öne sürdü.

İŞTE O YAZIŞMALAR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre ise Muzaffer Düzenli'nin Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay'da yapılan darbe toplantılarına katıldığı ve generallerin bile Düzenli'den talimat aldığı görülüyor. 15 Temmuz gecesi de Düzenli'nin Ankara'dan İstanbul'daki darbeci subaylara emir ve talimatlar verdiği belirtiliyor.

Darbecilerin WpatsApp grubunda Düzenli'nin yazdığı mesajlardan bazıları ise şöyle:
22.43: Köprüler açılsın. Polisler geçmesin.
22:44: 1 ordu k.nı alın.
22:46: Atatürk havaalanında zırhlı araç var mı, yoksa ivedi gönderelim.
22:59: AKP teşkilatlarını durdurun ne gerekiyorsa.
23:01: Tüm zırhlı unsurlar sahaya insin.
23:44: İstanbul moda deniz kulübüne müdahale lazım. Generaller var. Derdest edilecek.
23:48: Arkadaşlar Moda deniz kulübünde Hava kuvvet k. Abidin Ünal var. Buraya müdahale lazım.
00:11: Askeri Kuvvetlere karşı sivil kalkışmalara sert şekilde müdahale edilecek.
00:12: Müzahir yayın organları susturulacak.
00:20: Toplanan kitlelere ve askeri kuvvetlere karşı duran polislere silahla tanklarla sert şekilde müdahale edilecek.
00:23: Kuvvetleri etkin kullanalım. Takviye bekleyen noktaları takviye etmek lazım.
00:40: Arkadaşlar çok şükür Ankara ve İstanbul'da birçok hedef ele geçirildi. TRT'de bildiri okundu. Aynen devam, Harekatımıza karşı duranlara karşı sert karşılık verilecek. Emir budur.
00:41: Abiler, bulunduğu noktalarda durması ihtiyaç olmayan birlikler digˆer noktalara kaydırılmalı.
00:46: Birlikler havaalanları ve meydanları iyi tutmalı. Kesinlikle buralar tutulmalı. Birlikler geri çekilmeyecek.
01:15: Havaalanından dönüş¸ olmamalı.
01:39: Emri iletiyorum: Ateşle toplananlara karşılık verilecek. Ateş açılan topluluklar dağıtılıyor.
02:40: Tekrar ediyorum, toplanan kalabalıklar ateşle dağıtılacak.

BİZE ULAŞIN