Tek muhatabımız Bağdat

Başbakan Yıldırım: Bundan sonraki adımlarda Irak merkezi yönetimini muhatap alarak kararlarımızı vereceğiz. Müdahale hakkımızı saklı tutuyoruz

Tek muhatabımız Bağdat
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde aralarında aHaber'in de bulunduğu TRT Haber, CNN Türk, Haber Türk ve NTV ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu:

SICAK BİR ÇATIŞMAYA DA ZEMİN HAZIRLAMIŞTIR: Bu referandum gayri meşrudur. Sonuçları hiçbir şekilde tanınmayacak. Referandum inadı bir anlamda sıcak bir çatışmaya da zemin hazırlamıştır. Bunun da bedeli oradaki günahsız sivil insanlara olacaktır.

MEŞRU OTORİTE BAĞDAT'TIR: Alacağımız kararlarda karşımızdaki meşru idare otorite Bağdat'tır, merkezi hükümettir. Görüşmeler sürüyor. Onların resmen taleplerini aldık. Bugün itibariyle süreç başladı.

MÜDAHALE HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ: Bizim 40 yıldır terörle mücadelemiz var. Sıcak takip meşru hakkımız. Ulusal güvenliğimizi tehdide karşı her türlü müdahale hakkımızı saklı tutuyoruz.

ANINDA KARŞILIK VERİLECEK: Diyelim ki taşımacılarımız Bağdat'a gidecekler. Bu güzergâhta peşmerge unsurları tarafından herhangi bir şekilde saldırı, bir hareket olursa bu bize yapılmış bir harekettir. İster hudutlarımız içinde ister dışında olsun anında karşılığını görecekler.

TATBİKATA IRAK DA KATILACAK: Bizim tatbikata Irak da katılma kararı aldı. Başka yapılacak işler var. Genelkurmay başkanımız akabinde ayın 4'ünde Cumhurbaşkanımız Tahran'ı ziyaret edecek.

SAVAŞA FALAN GİRDİĞİMİZ YOK: Bu tedbirleri savaş diye nitelemek yanlış olur. Oradaki terör unsurlarının daha da cesaretlenerek ülkemize yönelik faaliyetlerini artırmamalarını önlemeye yönelik. Vatandaşlarımız rahat olsun, savaşa falan girdiğimiz yok.
BİZE ULAŞIN