DEAŞ’a operasyon

İstanbul’da terör örgütü DEAŞ hücresine yönelik operasyonda 3 terörist, bomba tarifi ile yakalandı

DEAŞ’a operasyon
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü DEAŞ'a bir darbe daha vurdu.
İstanbul'da sansasyonel saldırı hazırlığında olan DEAŞ hücrelerini tespit eden polis, iki farklı ilçede üç adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Saldırı hazırlığında olan Endonezya uyruklu E.D.P. ve M.T.M. ile Suriye uyruklu F.A.O. adlı teröristler kıskıvrak yakalandı.

DİJİTAL VERİLER BULUNDU
DEAŞ'ın üst düzey sorumluları olduğu öğrenilen üç teröristin saklandığı hücre evlerinde çok sayıda dijital malzeme ve doküman ele geçirildi. Ele geçirilen şifrelenmiş malzemeler detaylı incelemeye alındı. Terör örgütü DEAŞ'lı teröristlerin irtibatı sosyal medya üzerinden kurdukları da operasyon kapsamında ortaya çıktı.
Elde edilen verilerin şifreleri uzman bilişim polisleri tarafından kırıldı. Çözülen malzemelerden DEAŞ'lı teröristlerin propaganda amaçlı kullanılmak için çektikleri çok sayıda infaz görüntüsü, DEAŞ elebaşısı Ebubekir El-Bağdadi'ye ait konuşmaların bulunduğu eski videolar, örgütsel fotoğraflar ve Amerika'nın Boston kentindeki terör saldırısı ile ilgili bilgiler çıktı.
Verilerin arasında, ABD'nin Boston kentinde 2013'te Boston Maratonu saldırısında düzenlenen terör saldırısında kullanılan bombanın nasıl hazırlandığını anlatan tarife dayalı görüntü ve fotoğraflar da bulunuyor. Şüphelilerin, sansasyonel saldırı düzenlemeyi planladıkları değerlendiriliyor. Öte yandan baskınlarda yakalanan ve Suriye'deki çatışma bölgelerine gönderilmek istenen 25 kaçak da sınırdışı edildi.
BİZE ULAŞIN