Danıştay’dan ‘sürekli yaz saati’ne durdurma

Danıştay’dan ‘sürekli yaz saati’ne durdurma
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Karara karşı Başbakanlık ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın "düzeltme isteme" hakkı bulunuyor.
Bakanlar Kurulu, geçen yıl eylülde, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta 27 Mart 2016'dan itibaren saatlerin bir saat ileri alınarak başlatılan yaz saati uygulamasının, yıl boyu sürdürülmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu'nun aynı kararname ile yaz saati uygulaması kalıcı hale gelmişti. Bir veli, yaz saati uygulamasının kalıcı olmasına dayanak olan bu kararnamenin iptali için Danıştay'a dava açtı.

1 SAATİ GEÇEMEZ
Danıştay 10'uncu Dairesi, velinin iptal davasını esastan incelemeyi sürdürürken, durdurma talebini reddetmişti. Veli, ret kararına Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde itiraz etti. Kurul, velinin itirazını yerinde bularak, Danıştay 10'uncu Dairesi'nin "yürütmeyi durdurmayı ret" kararını kaldırarak yaz saati uygulamasını sürekli kılan kararnamenin yürütmesini durdurdu. Kararda, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'da yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihlerinin ne zaman uygulanacağına Bakanlar Kurulu'nun karar vereceği ancak bu saat farkının bir saati geçemeyeceği hükmünün de yer aldığına dikkat çekildi. Bundan sonra ya yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirecek yasal düzenleme yapılacak ya da kış ve yaz saat uygulaması sürecek.
BİZE ULAŞIN