Darbeci yavere ağır müebbet

11’inci Cumhurbaşkanı Gül’ün yaverliğini yapan, 15 Temmuz’da ise “sıkıyönetim komutanı” sıfatıyla Bolu vali ve belediye başkanını görevden almaya çalışan darbeci general ağır müebbete çarptırıldı

Darbeci yavere ağır müebbet
?11'inci Cumhurbaşkanı Gül'ün yaverliğini de yapan ve 15 Temmuz Darbe Girişiminde, geçici görevle bulunduğu Şemdinli'den Bolu'yu arayarak vali ve belediye başkanını görevden almaya kalkışan, darbecilerin listesinde de Bolu Sıkıyönetim Komutanı olarak yer alan 2'inci Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

3 İSME AĞIR MÜEBBET
Daha önce 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaverliğini de ve 15 Temmuz Darbe Girişimine katılan, dönemin Bolu 2. Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak, yargılandıkları Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "Anayasal düzeni ortadan kaldırmak" ve "Darbeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Yarbay Murat Geven, Teğmen Ümit Birinci, üsteğmenler Mustafa Gürlü, İbrahim Arslan, Burak Civelek, Vahit Sergici ve Ahmet Üney ise beraat etti. Rütbeleri de erliğe düşürüldü. Karar sonrası sanık yakınları, mahkeme heyetine; "İnşallah sizlerde böyle hapis cezasına çarptırılırsınız" diye beddua ederek gözyaşı döktü.

"YAKLAŞANIN BEYNİNİ ALIRIM"
İddianamedeki ifadelere göre 15 Temmuz gecesi, geçici görevle Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Güneşer, kendisini arayan İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya'ya, "Sıkıyönetim komutanı olarak emrediyorum, halkı evlerine gönder, lojmanlara yaklaşanın beynini alırım" dedi. Bolu'daki diğer subayları da arayarak, belediye başkanı ve valinin yerine atanacak MHP'li ve BBP'li isim araştırmalarını, Düzce Belediye Başkanının yerine de CHP İl Başkanının oturtulmasını emretti. Dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, mahkemeye verdiği ifadede, 15 Temmuz gecesi Şemdinli'den Bolu'ya gelmek isteyen ı İsmail Güneşer'in Bolu'ya ulaşmaması için gerekirse vurulması emrini verdiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN