DHKP-C'nin şifrecileri tutuklandı

DHKP-C terör örgütünün üst düzey örgütlenmesine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan 11 örgüt sorumlusu daha tutuklandı. Şüpheliler arasında örgütün şifreli mesajlarını yazan kişiler de yer aldı. Ayrıca  terör örgütünün Hatay ve Akdeniz sorumlularının da aralarında bulunduğu öğrenildi.

DHKP-C'nin şifrecileri tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca DHKP-C terör örgütünün üst düzey örgütlenmesine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında bugün bir dalga daha tutuklama gerçekleştirildi. Gözaltına alınan 11 örgüt sorumlusu daha tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında 11 şüpheli geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler bugün Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi. Şüpheliler Terör Savcılığı'nca sorgulandı.

Şüpheliler Selda Özçellik, Bahar Kurt, Deniz Özçellik, Celal Akgün 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' suçundan, Abdullah Özgün, Nagehan Kurt, İlyas Argun, Yurdagül Gümüş, Fikret Akar, Dilek Kaya ve Ulaş İnci ise 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

ŞİFRELERİ YAZIYORLARDI

Sevk yazısında, şüphelilerden Yurdagül Gümüş'ün DHKP-C'nin Antalya Bölgesi sorumlusu olduğu kaydedildi. Yurdagül Gümüş dahil diğer şüphelilerden Abdullah Özgün, Fikret Akar, Selda Özçellik ve Bahar Kurt'un örgütün yurtdışı merkez komitesi ile şifreli yazışma yapan örgüt mensuplarından olduğu ve kurumlara getirilen notları şifreleyen ve yurtdışına gönderen şahıslardan oldukları belirtildi.

ÖRGÜTÜN HATAY SORUMLUSU DA VAR

Ayrıca İlyas Argun'un örgütün 2015 yılında TAYAD, 2016 yılı içerisinde Gazi Mahallesi'nde bulunan Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi'nin sorumlusu olduğu kaydedildi. Şüpheli Ulaş İnci'nin ise DHKP-C gençlik yapılanması olan Gençlik Federasyonu'nun sorumlusu olduğu belirtildi. Selda Özçelik'in terör örgütünün Hatay sorumlusu olduğu ve bu ilde örgüt adına düzenlenen eylem ve gösterileri organize ettiği ifade edildi.

DHKP-C'NİN AKDENİZ SORUMLUSU

Yine şüphelilerden Deniz Özçellik'in Akdeniz Bölgesi sorumlusu olduğu, Celal Akgün'ün ise Kamu Emekçileri Cephesi'ne bağlı Halkın Sağlıkçıları isimli birimin sorumlusu olduğu kaydedildi.

Sevk yazısında, şüpheli Dilek Kaya'nın örgütün Gençlik Federasyonu'nda faaliyet yürüttüğüne dikkat çekildi. Şüphelilerden Bahar Kurt'un ise Solla İlişkiler Komitesi adı altında bir oluşumunda yer aldığı, terör örgütünün gizli gruplar isimli yapılanmasının içerisinde olduğu kaydedildi. Nagehan Kurt'un ise örgütün tutuklu bulunan ve güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada ölen örgüt mensuplarının cenaze işlerini takip eden, anmaları, ölen örgüt mensuplarının ve tutuklu teröristlerin aileleri ile bağlantıyı kurarak örgüte desteklerini kaybetmemelerini sağlayan Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) sorumlularından olduğu belirtildi.

Sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce sorguları tamamlanan 11 şüpheli 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' ve 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçlarından tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Bilindiği gibi dün yine DHKP-C terör örgütünün üst düzey sorumlularından olduğu öğrenilen 8 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Geçtiğimiz hafta da bu örgüte yönelik operasyonlar kapsamında, terör mensuplarına kuryelik yaptıkları iddia edilen 14 örgüt avukatı tutuklanmıştı.

BİZE ULAŞIN