İBB Başkanı kim oldu? - İBB seçim sonuçları belli oldu mu? - İşte detaylar

Kadir Topbaş'ın istifa etmesinin ardından yeni İstanbul Belediye Başkanı'nın kim olacağı merak konusu. Daha önce yapılan açıklamaya göre 28 Eylül Perşembe günü İBB Başkanı'nın belli olacağı söylenmişti. Peki İBB Başkanı kim oldu? Yeni İstanbul Belediye Başkanı seçimi öncesi Ak Parti'nin adayı Mevlüt Uysal oldu. İBB Başkan seçiminde ilk sonuçlar gelmeye başladı. İşte detaylar...

İBB Başkanı kim oldu? - İBB seçim sonuçları belli oldu mu? - İşte detaylar
Geçen Cuma düzenlediği basın toplantısında İstanbul Belediye Başkanı görevinden istifa ettiğini açıklayan Kadir Topbaş'ın yerine gelecek isim merak konusu oldu. Daha önce yapılan açıklamada 28 Eylül Perşembe günü yeni İBB Başkanı'nın belli olacağı resmen duyurulmuştu. Buna göre heyecanla beklenen ''İBB Başkanı kim olacak?'' sorusunun yanıtı bugün yapılacak seçim ile belli oluyor. Peki mecliste yapılacak İstanbul Belediye Başkanı seçimi sonrası yeni İBB başkanı kim olacak?

AK PARTİ'NİN İBB BAŞKANI ADAYI BELLİ OLDU

Ak Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal oldu.

İBB BAŞKAN SEÇİMİNDE İLK TUR SONUCU BELLİ OLDU

Seçim için meclis olağanüstü toplandı.Adayların konuşmasının ardından oylamaya geçildi. İlk tur oylama bitti. AK Parti adayı Uysal 179, CHP İmamoğlu 126 oy aldı.

İBB BAŞKANI KİM OLACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 22 Eylül'de görevi bırakmasının ardından yeni belediye başkanı bugün seçiliyor.
13 yıllık başkan Topbaş geçen cuma günü düzenlediği basın toplantısıyla istifa ettiğini açıklamıştı. Kanun gereği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yeniden seçilecek belediye başkanı için bugün toplanılacak. Belediye meclis üyeleri arasından gösterilecek adaylar arasında oylama yapılarak en fazla oyu alan kişi belediye başkanı seçilecek. AK Parti ve CHP grupları kendi adaylarını gösterecek. CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğu açıklandı. Yeni seçilecek belediye başkanı 2019 seçimlerine kadar İstanbul'u yönetecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen günlerde İstanbul'da yapılan istişare toplantısında ve MYK'da "Görevi devralacak arkadaş, performans gösterirse 2019'da aynı şekilde yola devam edebiliriz" mesajı verdiği öğrenildi.İBB BAŞKANI SEÇİMİ SAAT KAÇTA?

İBB meclisi saat 13.00'te toplanacak, oylama ise saat 15.00'te başlayacak. İstanbul'un yeni başkanını seçecek İBB Meclisi'nde toplam 309 üye var. Bu üyelerin 179'u AK Partili, 127'si CHP'li, 2'si MHP'li, 1'i de bağımsız.

İSTANBUL'U ALMALIYIZ

Erdoğan, bundan sonraki sürecin son derece önemli olduğunu, belirtti ve "İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır" diye konuştu. İstanbul'daki seçim çalışmalarının şimdiden başlaması talimatı veren Erdoğan, "2019'a daha zaman var demeyeceğiz. Sahaya inme zamanımız geldi. Çok kritik bir döneme giriyoruz. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirip, İstanbul'u almalıyız. Milletvekillerimiz teşkilatımızla birlikte asılalım, bu işi bitirelim. İstanbul'u kazanmak için yüzde 100 performans ile çalışmalıyız" şeklinde konuştu.

CHP'NİN ADAYI EKREM İMAMOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yarın gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP'nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.
BİZE ULAŞIN