Son Dakika: Irak Hükümeti'nden flaş Türkiye açıklaması

Irak Başbakanlık Ofisi'ndan son dakika açıklaması: Türkiye ham petrol ihracatı için Bağdat Hükümeti ile prensipte anlaştı

Son Dakika: Irak Hükümeti'nden flaş Türkiye açıklaması

Kuzey Irak'ta yapılan gayrimeşru referandumun ardından Bağdat Hükümeti'nin yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımların en önemli ayağı hiç kuşkusuz ekonomik yaptırımlar. Irak Başbakanlık Ofisi'nden gelen son dakika bilgisine göre, Türkiye ham petrol ihracatı için Bağdat Hükümeti ile prensipte anlaştı.

Irak Hükümeti, Türkiye'nin petrol ihracatı konusunda sadece Bağdat hükümetini muhatap almayı kabul ettiğini duyurdu. Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin petrol ihracatı konusunda sadece Bağdat hükümetini muhatap almayı kabul ettiğini duyurdu.

Reuters'ın haberine göre, Irak başbakanlık makamından yapılan açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım ile Irak Başbakanı Haydar Abadi arasında yapılan telefon görüşmesi konusunda şöyle denildi: Kuzey Irak'ta Pazartesi günü yapılan referandumun ardından "Başbakan Yıldırım Irak hükümetinin aldığı ya da alacağı bütün kararlara ülkesinin desteğini teyit etti" Açıklamada, bu önlemler arasında "petrol ihracat(faaliyetlerini) sadece Irak hükümetiyle sınırlamak" ifadesinin yer aldığı belirtildi. Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmedi.

BİZE ULAŞIN