Restleşme

Başbakan İbadi IKBY’ye, “Referandum sonuçlarını iptal et’ çağrısı yaptı. Barzani ise İbadi’nin havaalanlarının kontrolünü devretme talebini kabul etmedi

Restleşme
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) tüm uluslararası tepkilere rağmen 25 Eylül'de tek taraflı düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından Irak'ta tansiyon yükseliyor. Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün IKBY'ye referandum sonuçlarını iptal etme çağrısı yaptı. İbadi ayrıca Peşmerge'nin Kerkük gibi tartışmalı bölgelerden çekilmesi talebinde de bulundu. Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Abdussettar Bayraktar da "anayasaya aykırı" olarak referandum düzenleyen IKBY'deki yetkililer hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

IKBY'YE UÇUŞLAR SONA ERİYOR
İbadi önceki gün de IKBY'nin elinde bulundurduğu sınır ve havalimanlarının kontrolünü 3 gün içinde Bağdat'a teslim etmesini istemiş, aksi halde IKBY'ye tüm uluslararası uçuşları durduracaklarını söylemişti. IKBY Ulaştırma Bakanı Mevlüd Bavemurad ise dün, Bağdat hükümetinin talebini kabul etmediklerini açıkladı. IKBY'den gelen yanıtın ardından Irak Sivil Havacılık Kurumu, yabancı şirketlerin IKBY yönelik uçuşlarını yarından itibaren askıya almasını istedi. Açıklamadan sonra Lübnan merkezli Middle East Havayolları (MAE) ile Ürdün Kraliyet Hava Yolları cuma gününden itibaren Erbil ve Süleymaniye'ye seferleri askıya aldıklarını duyurdu. Türkiye'nin Erbil Başkosolosluğu'ndan yapılan açıklamada da, Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından Türkiye'den Erbil ve Süleymaniye'ye yapılan karşılıklı seferlerin cuma günü saat 18.00'den itibaren askıya alınacağı duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı da Türk vatandaşları için 25 Eylül'de yaptığı Dohuk, Erbil ve Süleymaniye illerini kapsayan seyahet uyarısını yineledi. İbadi'nin açıklamasına göre, insani yardım taşıyan ve "acil" uçuşlar, bundan muaf tutulacak. Başbakan İbadi daha önce de IKBY'deki petrol gelirlerinin Bağdat'a aktarılmasını istemişti.

DIŞ TEPKİLER DE ARTIYOR
Öte yandan Barzani yönetimine diğer ülkelerin tepkileri artıyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, pazartesi günü düzenlenen gayrimeşru referandumla ilgili "Bağımsızlık ilanı Ortadoğu'da yeni krizlere neden olur" dedi. Rusya dün de Irak'ın toprak bütünlüğünü tümüyle desteklediklerini yinelerken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise "Referandumun bağlayıcı bir sonucu olmayacaktır" diye konuştu.

Barzani yönetimi referandumdan yüzde 92.73 'evet' çıktığını açıkladı.

Irak meclisi, IKBY'deki tüm yabancı temsilciliklerin kapatılması kararı aldı. Hükümete de IKBY denetimindeki tüm sınır kapılarını kapatma ve oradan ülkeye girecek ürünleri 'kaçak mal' kabul etme yetkisi verildi.
BİZE ULAŞIN