Birilerinin canı yanar

Cumhurbaşkanı: Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi kendini ateşin ortasına attı. Bu ateş bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena yakar. Yeni Lawrance’lar başarılı olamayacak

Birilerinin canı yanar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitim Merkezi 2017 yılı mezuniyet törenine katıldı. Törende bin 859 komiser yardımcısı ayağa kalkarak mezuniyet yemini etti. Erdoğan konuşmasında gündeme ilişkin çarpıcı mesajlar verdi:

OLMAZSA OLMAZIMIZ
"17-25 Aralık ve 15 Temmuz göstermiştir ki emniyet, yargı, ordu gibi kritik kamu kurumlarıyla medya, üniversite, iş dünyası gibi toplum üzerinde yüksek etkisi olan yerlerde yerli ve milli anlayışı çok güçlü bir şekilde yerleştirmeliyiz. Hangi görünüm, hangi iddia altında olursa olsun kendini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın buralarda hâkim olmasına izin vermemeliyiz. Bu bizim olmazsa olmazımız olmalı.
Pensilvanya'daki bu nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Sen profesör olsan ne yazar ya. 400 dönüm araziyi Amerika onlara tahsis etmiş, '160 ülkeyi buradan idare ediyoruz' diyorlar. 85 koli dosya göndermemize rağmen ABD'nin sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Ondan sonra bize kalkıyorlar filanca papazı bize verin. Bir papaz da sizde var, siz onu verin. 'Ya onu karıştırma'. Ne demek, sizde yargı var, bizde yargı yok mu?
Birileri bizi bir yerlerden idare etmeye, bölmeye, parçalamaya çalışıyor. Fakat bu milleti de bu ülkeyi de bölemeyecekler.

OTUR OTURDUĞUN YERDE
Şu anda Güneydoğu ve Doğu'da verilen mücadeleyle 1'e 10 netice alır noktaya geldik. Yeter mi yetmez, yeter olan nedir, sıfırlamaktır. Bu ülkeden o terör bulutları yok olup gidecek.
Suriye ve Irak'ta yaşanan hadiseleri bu ülkeler üzerinde yapılan hesapları, Türkiye'den bağımsız olarak görmüyoruz. Bizim bozduğumuz oyunlar sebebiyle sürekli yeni senaryolar tedavüle sokuluyor. Bu süreçte çıkarlarımızın yüzde yüz uyuştuğu hiçbir güç yok. Herhangi bir konuda buluştuğumuz her ülke veya güçle bir başka yerde ayrışıyoruz. İşte bu karmaşık ilişkiler yumağı içinde ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını koruyarak mücadelemizi yürütüyoruz.
Kuzey Irak'ta ortaya çıkan son durum üzüntü verici olmakla birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz bir mesele değildir. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, anlamsız bir şekilde başlattığı bağımsızlık girişimiyle kendini ateşin ortasına attı. Kim senin bağımsızlığını kabul ediyor? Otur oturduğun yerde işte. Kuzey Irak Yerel Yönetimi başındasın, para pul her şey var, petrolün var. Neymiş bağımsız devlet olacakmış, 350 km sınırın var, bizimle bunu konuştun mu, yok. İran'la konuştun mu, yok. Federal devletle konuştun mu, yok. Suriye'de şu anda zaten savaş var, orayla mutabık mısın, o da yok.

AŞİRET REİSİ OLMAKLA OLMAZ
Nasıl böyle bir adımı atıyorsun? İşte bir aşiretin reisi olarak bu iş olmuyor. Herhalde kendisine de bu noktada çok ciddi teşvikler oldu. Bu oyuna gelerek böyle bir adımı atmış bulunuyor. n Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena halde yakar. Bugün sırf kendi çıkarları için kullanacak araç arayanlara gönüllü asker yazılanlar, yarın her şey normale döndüğünde kapı komşularının, kardeşlerinin, kaderdaşlarının yüzüne bakamayacaklar. Yeni Lawrance'lar başarılı olamayacak bunu bilmenizi istiyorum.

'DİDİK DİDİK ARAYIP BULUN'
Yeni mezun polislere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Devletin içinde hiçbir kişinin, ekibin veya grubun paralel bir yapılanmaya gitmesine izin veremeyiz. Gittiğiniz yerlerde bunları didik didik aramanız, bulmanız, çıkartmanız gerekiyor. Şu milletin evi bir gazi evdir. 29 şehidimiz, 36 gazimiz var. Sizlerin yetiştiğiniz o merkezde 53 şehidimiz var. Biz bunların hesabını sormayacak mıyız? Burası yolgeçen hanı mı? Bazıları bana şimdi mektuplar yazıyor. Benimki suçsuz diyor. Tamam da o F-16'da seninki vardı veya emreden eden oydu. Bundan haberin var mı?"

'BİZ TÜM KESİMLERİN İYİLİĞİNİ İSTİYORUZ'
"Bugün Kuzey Irak'taki gelişmelere eğer böyle sert bir tepki veriyorsak sebebi en başta Kürtler olmak üzere, Arapların, Türkmenlerin ve diğer kesimlerin iyiliğini istiyor olmamız. Tüm ikazlarımıza rağmen ısrarla girişilen bu maceranın hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır. Bugün (dün) bir gazetede okudum. 'Biz İsrail bayraklarının olduğundan haberimiz yoktu' diyor, Kuzey Irak Yerel Yönetimi'ndeki bir yetkili. Ya ben Türkiye'den görüyorum da sen Kuzey Irak'ta nasıl görmüyorsun? Geçmişte İsrail Mossad'ı onların ileri gelenleriyle işbirliği halindeydi. Şimdi yine bu hareketlendi."
BİZE ULAŞIN