TEOG yerine yeni sistem

Başbakan Yıldırım, IKBY'de yapılan referanduma ilişkin yaptırımlar konusunda, "Hiçbir şekilde orada yaşayan insanlara sivillere bunun bedelini ödetmeyeceğiz. Alacağımız her türlü tedbir bu yanlışı yapanlara karşı olacak. Hiçbir zaman masum halka karşı bir tedbir bizim şanımıza, geçmişimize, geleceğimize yakışmaz" dedi.

TEOG yerine yeni sistem

Başbakan Yıldırım, "Bugün bazı şeylere ihtiyacımız oluyor. Hiçbir sebep yokken örtülü ambargo uygulanıyor. 1974'te bu açık ambargoydu şimdi örtülü uygulanıyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yerine getirilecek uygulamaya ilişkin, "Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. Buna belirli oranda katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. Buradan çıkan sonuç o 4 yılın sonucuyla birleştiriliyor ve bir mezuniyet puanı çıkıyor. O puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor" dedi. Yıldırım, sınavdaki soruların açık uçlu sorular olacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışında konuştu. Çanakkale'nin hak ettiği yere gelmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Çanakkale geçilmez denmiş ama o düşmana geçilmezdi, dost için denmemiş her halde bunu yanlış anlamışlar. Çanakkale millet için geçilen bir yerdir. Millet her taraftan Çanakkale'ye gelmelidir. Bizim için siyaset millete hizmet. Millete hizmet etmeyen bir siyaset olmaz olsun. Böyle bir siyaset bize lazım değil" diye konuştu. Yıldırım, 1 Kasım'dan itibaren Çanakkale'den İstanbul'a düzenli uçuşların başladığını da söyledi.

"TERÖRİST BAŞININ RÜYA TABİRLERİNE GÖRE ROLLERİNİ OYNASALAR DA FAYDASI YOK"

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan FETÖ'nün artık tam anlamıyla açığa çıktığını ifade eden Yıldırım, "Hukuk içerisinde bu alçak örgütle mücadele tüm hızıyla devam etmektedir. Her ne kadar mahkemelerde tiyatro oynasalar da, yargıyı yanıltmaya gayret etseler de, terörist başının gönderdiği rüya tabirlerine göre rollerini oynasalar da hiçbir faydası yok. Hukukun içerisinde hak ettikleri en ağır cezayı mutlaka alacaklardır. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, gazilerimizin ahı yerini bulacak ve bunlar gerekli şekilde cezalandırılacak" dedi.
"TABAĞINDA BIRAKTIĞI YEMEK İÇİN BİRBİRLERİNE GİRİYORLAR AKLA ZİYAN BİR İŞTİR"

Yıldırım, Üniversite öğrencilerine, "Eğer FETÖ gibi, bölücü terör örgütleri gibi, marjinal Marksist Leninist örgütler gibi bölücü yıkıcı faaliyetlerin etkisinde kalmıyorsanız o zaman üniversite size hak etiğiniz bilimi bilgiyi veriyor demektir" diye seslendi. Hiçbir birikimi olmayan, diploması olmayan bir adamın etrafında üniversite okumuş, profesör olmuş adamların fırıl fırıl döndüğünü söyleyen Yıldırım, "Yarım bıraktığı ekmeği kapıp yemek için birbiriyle kavga ediyorlar, tabağında bıraktığı yemek için birbirlerine giriyorlar. Akla ziyan bir iştir. Böyle bir şey olur mu? Allah akıl fikir vermiş. Allah bize engin bir muhakeme kabiliyeti vermiş. Tabii inancımız var. İnanacağız ama inancımızın istismar edilmesine, kullanılmasına, belirli kötü niyetli örgütlere değerlerimizi satmayacağız. Kafalarımızı kiraya vermeyeceğiz. Bizim sahip olduğumuz değerler bize yeter" diye konuştu

"ORADA YAŞAYAN İNSANLARA BUNUN BEDELİNİ ÖDETMEYECEĞİZ"

Kuzey Irak'ta bir referandum olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşamasına niye karşı çıkıyorsunuz?" şeklindeki eleştirilere ilişkin şunları söyledi:

"Oradaki Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşayacağını kim söylüyor? O referandumu bütün dünyaya inatla, Türkiye'nin ikazlarına inatla, Irak merkezi hükümetinin açıkça karşı çıkmasına, İran'ın karşı çıkmasına rağmen inatla yapmak isteyen, yapan, bu yöneticilerin orada yaşayan Kürtleri, Arapları, Türkmenleri, Asurileri, Ezidileri, Keldanileri düşündüğünü mü zannediyorsunuz? Kendi ikbal hırsları için, kendi iktidarlarının devamı için milyonlarca insanı maceraya sürüklemeden tereddüt etmediler. Asıl sorunlar bundan sonra başlıyor. Düşünün orada yapay bir devlet, kuzey kapalı, güney kapalı, doğu kapalı, Suriye'de kapalı. Ne yapacak? Nerede nefes alacak?

Bizim Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok. Irak'ta Suriye'de yaşayan Kürt, Türkmen, Araplar da bizim dindaşımız komşumuz. Ancak bir ayrılık ateşini yakanlar, bölgedeki sorunların çözümü için değil, daha da büyümesi için en önemli yanlışı yapanlardır. Hiçbir şekilde orada yaşayan insanlara sivillere bunun bedelini ödetmeyeceğiz. Alacağımız her türlü tedbir bu yanlışı yapanlara karşı olacak. Hiçbir zaman masum halka karşı bir tedbir bizim şanımıza, geçmişimize, geleceğimize yakışmaz."

"DAĞA GÖTÜRDÜKLERİ GENÇ SAYISI ONUN ALTINDA"

PKK ile mücadeleye değinen Yıldırım, son iki yılda yapılan mücadele sonucu terör örgütünün belini doğrultamaz hale geldiğini söyledi. Yıldırım, iki yıl önce bir yılda dağa götürdükleri genç sayısının 3 binin üzerinde olduğunu, şu anda bu sayının onun altında olduğunu belirterek, "Götüremiyorlar. Çünkü gençler gördüler, çıkmaz yolu da gördüler, geleceği de gördüler. Gelecek Türkiye'de, gelecek Türkiye Cumhuriyeti'nin 80 milyonuyla bir ve beraber olmasıdır. Bunu gördü" dedi.

-YILDIRIM AB'YE SESLENDİ: GELECEK VİZYONUNUZU BELİRLEYİN ARTIK-

Başbakan Yıldırım Avrupa'da seçimlere yönelik çalışmalarda Türkiye'ye yönelik tutumu eleştirdi. Yıldırım, Avrupa Birliği'ne, "Gelecek vizyonunuzu belirleyin artık. Nereye gitmek istiyorsunuz, kiminle gitmek istiyorsunuz? Türkiye mecbur değil size. En fazla sizin kazancınız var. Türkiye'yi bu sisteme dahil etmenin Avrupa'ya Türkiye'den daha fazla faydası var" sözleriyle seslendi.

"HİÇBİR SEBEP YOKKEN ÖRTÜLÜ AMBARGO UYGULANIYOR"

"Hayatın bütün alanlarında kendi kendimize yeterli hale geleceğiz. Güçlü olmanın, güçlü kalmanın yolu budur" diyen Yıldırım, "Bugün bazı şeylere ihtiyacımız oluyor. Hiçbir sebep yokken örtülü ambargo uygulanıyor. 1974'te bu açık ambargoydu şimdi örtülü uygulanıyor. Bu bize bir mesaj vermektir. Nedir mesaj? Muhtaç olmayacaksın. Kendi göbeğini kendin keseceksin. Bugün Türkiye savunma sanayiinde 5 milyar dolarlık bir cirodan, 35 milyar dolarlık bir ciroya erişti" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTE GİRİŞİNDE SINAV STRESİNİN AZALTILMASI LAZIM"

Türkiye'de 186 üniversite, 7 milyon 200 bin öğrenci olduğu bilgisini veren Yıldırım, yabancı öğrenci sayısının 108 bin olduğunu, normal şartlarda 350 bin öğrenci olması gerektiğini belirterek, bundan sonraki çalışmalarda bu konuya ağırlık verilmesini istedi.


Başbakan Yıldırım, üniversitelerde bugün mezun olanların sayısı ile üniversite kontenjan miktarının aynı olduğunu belirterek, "Her mezun olan öğrenci iyi kötü bir yere giriyor. Sorun geçmişten gelen birikim" dedi. Üniversite girişinde sınav stresinin azaltılması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Herkes 18 Mart'a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu bir sınava kaderi bağlamak yerine bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, yetkinliğine, başarısına göre hazırlanması" dedi.

"HER YILIN YIL SONU BAŞARI ORTALAMASI ALINIYOR YİNE 8. SINIFTA SINAV YAPILIYOR"

Başbakan Yıldırım, TEOG'un kaldırılmasına yönelik eleştirilere karşılık verdi ve TEOG yerine getirilecek uygulamaya ilişkin şunları söyledi:

"TEOG'un ne olduğunu bilmeden konuşuyor. Uzmanlar, koca koca unvanları var. Bunun öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. 4 yılını ilkokul, 4 yılını ortaokul olarak okuyor. Ortaokulda öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Spor lisesine mi gidecek, sanat lisesine mi, sosyal bilimlere mi, fen bilimlerine mi, İmam Hatip'e mi gidecek? Bunun 4 yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor, 5-6-7-8 bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi, kabiliyeti ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, tespit ediliyor. Buna belirli oranda katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul, her sınıf kendine göre yapmıyor hormonlama olmasın diye. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor elektronik sistemle. Buradan çıkan sonuç o 4 yılın sonucuyla birleştiriliyor ve bir mezuniyet puanı çıkıyor. O puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor.

6. sınıfa giden torunum var Bahar. Gittim, sarıldı boynuma, 'Dede TEOG kalktı ne güzel' Kızım senin ne işin var TEOG'la. O bile TEOG stresine girmiş. Daha 2 sene var. Yazık günah değil mi bu evlatlarımıza?

"SORULAR TEST DEĞİL KLASİK OLACAK"

Burada sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular, sosyal bilgiler şunu anlat. Matematik, şu problemi çöz. A şıkkı, B şıkkı falan yok. Açık uçlu sorular sorulacak. Çalıştıysa hazırlandıysa öğrenci buna cevap verecek. Buradan alınacak sonuçlar da mezuniyete esas belirleyici notlar olacak.

Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak, tek bir sınav, bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak." (ANKA)

BİZE ULAŞIN