Türkiye’nin tek muhatabı Bağdat

Başbakan Yıldırım, sınır kapılarında ve havaalanlarında Türkiye’nin tek muhatabının Irak merkezi yönetimi olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bir tehdit olursa en sert karşılığı veririz” dedi

Türkiye’nin tek muhatabı Bağdat
Dünyanın bilinen en eski anlaşması Kadeş'in yapıldığı Çorum'daki Hitit Üniversitesi'nde düzenlenen Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, şu mesajları verdi:
KARŞI KARŞIYA GETİREMEYECEKLER: Birileri maalesef şahsi ihtiraslarıyla, orada yaşayan yüzbinlerce, milyonlarca mazlum insanın geleceğini karartma pahasına bir maceraya kalkışmış durumda. Bu referandum, neresinden bakarsanız bakın, bölgeye huzur getirmez, kardeşlik getirmez, barış getirmez. O bakımdan da Türkiye bu referandumu yok hükmünde saymaktadır. Hiç kimse Kürt vatandaşlarımızla Türk vatandaşlarımızla milletimizi karşı karşıya getiremeyecektir.SÜRELERİ BU AKŞAM DOLUYOR: Bundan böyle Irak merkezi yönetiminin aldığı kararları geçerli kararlar kabul ediyoruz. Merkezi yönetim, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne 3 gün içinde bütün sınır kapılarını, hava alanlarını ve petrol boru hatlarını teslim etme çağrısında bulundu ve bu konuda karar aldı. Bu kararın süresi bu akşam dolacak. Irak merkezi yönetiminin alacağı her türlü karara biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü esas alan, burada yapılacak statü değişikliğini ayrımcılık ve bölücülük faaliyetlerini ülkemiz için milli bir güvenlik meselesi olarak gören ülke olarak, bu kararları dikkate alacak ve buna göre adımlarımızı atacağız.
TÜRKMENLERE DUYARSIZ KALMAYACAĞIZ: Sınır kapılarında, havaalanlarında, bütün ekonomik faaliyetlerimizde birinci dereceden muhatabımız Irak merkezi yönetimi olacak. Bu Kuzey Irak'ta yaşayan Türk, Türkmen ve Arapların ihtiyaçlarına duyarsız kalınacağımız anlamına gelmiyor. Bütün bölge için insanlık neyi gerektiriyorsa yapacağız. Ancak bunu Kuzey Iraklı yöneticiler üzerinden değil, merkezi Bağdat-Irak hükümeti üzerinden gerçekleştireceğiz. Tek ayrıntı ve fark bu.
AYRILIK TOHUMU SERPENLER: Durup dururken Irak'ta, Suriye'de yeterince sorun varken kişisel ihtirasları yüzünden orada ayrılık tohumları serpenler aslında en büyük kötülüğü Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtlere, Araplara, Türkmenlere, Asurilere, Ezidilere yapıyor. Türkiye olarak bütün dünya bilsin bizim Kürtlerle de Araplarla da Türkmenlerle de hiç kimseyle bir sorunumuz yok.
İRAN VE IRAK İLE KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ: Türkiye'nin Irak ile sınırı var. Buralarda yaşanacak gelişmeler ülkenin yıllardır sürdürdüğü terörle mücadelede önemli bir tehdit oldu. Irak, Türkiye ve İran, ortaya çıkan bu krizin en az hasarla atlatılması için gereken çalışmaları iyi bir koordinasyon içinde sürdürüyor, sürdürülmeye de devam edilecek. Ama şunun da bilinmesi lazım. Birinci tercihimiz değil ama eğer ülkemize, sınırlarımız içerisinde veya sınırlarımız dışında milli güvenliğimize yönelik bir tehdit olursa karşılığını da en açık ve en sert şekilde vermekten çekinmeyeceğiz.
Başbakan Yıldırım, katıldığı AK Parti Çorum İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında da "Akılları sıra Irak'ı bölecekler, Suriye'yi bölecekler, bir uydu devlet ortaya çıkaracaklar. Şunu herkes bilmelidir; Türkiye, Irak sınırının güneyinde de Suriye sınırının güneyinde de hiçbir oluşuma, hiçbir devlet yapılanmasına asla izin vermez" dedi.

OLÇOK HASTANESİ'Nİ AÇTI
Başbakan Yıldırım ve Sağlık Bakanı Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreniyle FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında oğlu ile şehit olan Erol Olçok'un isminin verildiği 800 yataklı hastanenin de açılışını gerçekleştirdi. 500 milyon liralık yatırımla yapılan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi 800 yatak kapasitesiyle hizmet verecek. Törende 64 eserin toplu açılışı yapıldı.
BİZE ULAŞIN