ByLock yerine ankesörlü telefonla görüşmüşler

Tekirdağ merkezli operasyonda, ByLock yerine ankesörlü telefon kullanan 100 asker için gözaltı kararı çıktı, 15 ilde 43’ü yakalandı

ByLock yerine ankesörlü telefonla görüşmüşler
Tekirdağ'da önceki gün Türkiye'nin birçok ilini kapsayan dev bir FETÖ operasyonu başlatıldı. ByLock kullanmayıp iletişimi ankesörlü telefonlar üzerinden sağlayan çoğu astsubay 100 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, Tekirdağ'da kripto askeri birliğin izine ulaştı. Çoğu astsubaydan oluşan FETÖ'cü askerlerin hiçbirinde ByLock programı yoktu. Başsavcılık, FETÖ üyesi olduğu iddia edilen bu askerlerin iletişimi tamamen yüz yüze veya ankesörlü telefonla yaptığını saptadı.

100 KİŞİYE GÖZALTI KARARI
Büyük bir gizlilikle yürütülen soruşturmanın ardından 100 kişinin ismi tespit edildi. Aylarca yürütülen soruşturmanın ardından Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün öğlen saatlerinde 100 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkartarak operasyon için düğmeye bastı. Şu ana kadar Tekirdağ'da ve diğer 15 ilde 43 kişi gözaltına alındı.

60 KRİPTO ASKERE GÖZALTI
Adana: ByLock kullandıkları belirlenen 38 kişi gözaltına alındı.
İzmir: TSK'daki kripto yapılanmaya yönelik 45 ilde 117 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Halen TSK'da görev yaptıkları ve ByLock yerine ansekörlü telefon kullandıkları belirlenen şüphelilerden 60'ı yakalandı.
Eskişehir: Aralarında memur, işçi ve esnafların da bulunduğu 21 şüpheli gözaltına alındı.
Samsun: ByLock kullanan 13 şüpheli gözaltına alındı.
Ordu: Adliyeye sevk edilen 47 şüpheliden 16'sı tutuklandı.
İstanbul: 60 kişi ByLock'tan gözaltına alındı.

Ceyhan TORLAK-Murat KARAMAN- Ali ALTUNDAŞ-Rıdvan UYSAL-Osman ASİLTÜRK / SABAH
BİZE ULAŞIN