Tarihi davada sona doğru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi davasının karar duruşması 4 Ekim Çarşamba günü görülecek

Tarihi davada sona doğru

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe teşebbüsü sırasında Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişiminde bulunan ve iki polisi şehit eden ikisi firari, 43'ü tutuklu 47 darbeci askerin yargılandığı davanın karar duruşması 4 Ekim Çarşamba günü görülecek. Davada, "Paşa" lakaplı Çiğli Ana Jet Üssü İmamı Astsubay Zekeriya Kuzu, baskını yöneten Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile ve Erdoğan'ın yerini bildiren o dönemdeki başyaveri Albay Ali Yazıcı da yargılanıyor. Darbeci firari Yüzbaşı Burkay Karatepe ise halen yakalanamadı.

SON CELSE YAPILDI
Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın son oturumunda helikopter teknisyeni eski astsubay sanıklar Aydın Özsıcak, Murat Gösterit ve Ahmet Koçan'ın ek savunmaları alındı. Sanık Özsıcak, söz konusu olaya bilgisi olmadan ve elinde olmayan nedenlerle katılmak zorunda kaldığını iddia etti. İdari tahkikat raporunun da suçsuz olduğunu gösterdiğini öne süren Özsıcak, personel olmadığı için uçuşa katıldığını ileri sürdü. Sanık Gösterit ise ek savunmasında Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne Özel Kuvvetler timi gelene kadar görevin VIP uçuşu olduğunu sandığını ve telefonları kapatıldığı için ülkede yaşananlardan haberinin olmadığını anlattı. Sanık avukatlarının ek sunmasının ardından Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıklamak üzere duruşmaya 4 Ekim Çarşamba gününe kadar ara verdiklerini açıkladı.

?ERDOĞAN'IN AVUKATI: HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALACAKLAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, Marmaris'teki suikast girişimi davasına ilişkin, "O gün lağım çukurunda yakalanmış olan kişi, 'Ben teslim oldum.' diyor. Dolayısıyla bunlar oraya gelmelerinin suç olduğunu, Cumhurbaşkanlığının korumalarıyla çatışacaklarını biliyorlardı ve gerçekten öldürme kastıyla geldiler. Arkalarında iki tane de şehit bırakıp gittiler. (...) Başı yalan, ortası yalan, sonu yalan. Üç yalanın birbiriyle çeliştiğini gördük ama yargılama titiz gidiyor ve bunlar hak ettikleri cezayı alacaktır. Bize sabretmek düşüyor."

BİZE ULAŞIN